دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397

تحلیلی غیر سیاسی ازسقوط هواپیما در ایران

نامه الکترونیک چاپ PDF
  راستش همانطور که به آقای علی دایی مد ظله العالی فرموده اند که راجع به فوتبال مصاحبه نکند، به من هم امر فرموده اند که راجع به این سیاست بی پدر و مادر و به قول خودشان "بی ناموس" چیزی ننویسم، و صد البته چند تذکر دیگر هم داده اند که راجع به... و ... هم حرفی نزنم، خوب من هم دیدم چقدر راجع به بدی هواو سوخت بی کیفیت بنویسم، سقوط هواپیمای ارومیه بهانه ای شد که مطلبی غیر سیاسی بنویسم که به کسی برنخورد و خطوط قرمز را هم رعایت کرده باشم!
 پیشاپیش سقوط هواپیما و سوءمدیریت مسئولین مربوطه را به همه بازماندگان و ملت شریف ایران تسلیت عرض می کنم و از سوی مسئولینی که فراموش کرده اند یک تسلیت خشک و خالی به ملت بگویند عذرخواهی می کنم، باز از سوی وزیر راه هم که مراسم سوگواری عزاداران را با شوی تبلیغاتی سفرهای استانی اشتباه گرفته بود نیز پوزش می طلبم، از سوی آن نماینده مجلس هم که این مطلب را بی اهمیت خوانده بود "غلط کردم" عرض می نمایم!
  بله هوانوردی ایران در زمان رژیم منحوس پهلوی بنیان گذاری شد! در سال آخر رژیم دیکتاتوری پهلوی (1357) هواپیمایی ایران ایر یکی از 5 ایرلاین امن دنیا بشمار می رفت، از سال 1944 تا 1979 که انقلاب شد، یعنی 35 سال 40 حادثه هوایی ثبت شده است،  از 1944 تا امروز (2011) در مجموع 1530 سانحه هوایی رخ داده است، که قریب به هفتاد سانحه مرگبار بوده است، با یک جمع و تفریق ساده می توان گفت که 1490 سانحه مربوط به 32 سال بعد از انقلاب است!
  خطوط هوایی ایران که در سال 1357 یکی از امن‌ترین خطوط هوایی دنیا بوده است، امروزه نا امن‌ترین خط هوایی است( با توجه به ساعت پرواز و تعداد سوانح) ، ما می‌دانیم که در تمام این ها دست ایادی استکبار جهانی و رژیم منحوس سابق است! اما فقط به دنبال چاره جویی هستیم که چگونه می‌توان دست ایادی سلطنت طلب سابق و جاسوسان موساد و سیا را از سر این ملت کوتاه کرد!
 بعضی ایادی استکبار می فرمایند: " علت، فرسودگی ناوگان هوایی و تاثیر تحریم‌هاست! " و بهانه جویی می کنند که برخی از این هواپیما ها که ما سوار می‌شویم مسن تر ازپدر ژپتو(پدر پینوکیو) و حتی آیت الله ... می باشند! اما پینوکیو آنرا تکذیب کرده و می فرمایند: " تحریم ها بی تاثیر است! "
  برخی عناصر معلوم الحال می فرمایند: " ارسال پارازیت برای ماهواره ها موجب اختلال در ناوبری هواپیماها می شود! " که اهل آسمان‌ها تصویری از بیلبوردی در هواپیمایی را منتشرکردند که :" با بال‌های بسته، پریدن هنر ماست!" دیگر این آسمانی ها چه نیازی به ناوبری و این جور چیزها دارند، این‌ها اهل بصیرتند و با بال بسته می‌پرند و با چشم بسته می‌بینند، این‌ها با دل پرواز می کنند و با چشم دل می‌بینند! بی جهت نیست که هاله‌ای هم بدور سر دارند!
  طنازی هم با اشاره به روایت مسئول متملق کرمانی که گفته بود: " در زلزله سه دیوار خانه ای خراب شد و تنها دیواری که عکس احمدی‌نژاد داشت سالم مانده بود!" طرحی نو داده بود و تمام پیکرهواپیما را منقش به تمثال مبارک مشارُالیه کرده بود! اما این نکته را فراموش کرده بود که قبل از رسیدن مسئولین و حتی صاحب عزا به این مکان‌ها و حتی قبل از درآوردن قربانیان و مجروحین اززیر آوار ستاد تبلیغات دولت بنر و عکس نصب می‌کند( مثل بنر های ارومیه در سفر اخیر جناب وزیر)خوب بیچاره ها روی تنها دیوار باقی مانده عکس نصب فرموده‌اند! در جبهه هم چنین بود در رقابت بین ارتش و سپاه و حتی بین لشگرهای سپاه برای تصاحب تانک‌های عراقی هر کدام کلیشه و آرم خود را با یک اسپری همراه داشتند و بر بدنه تانک نام لشگر درج می‌شد، گاهی ما خط شکن‌ها که می رسیدیم از دیدن آرم لشگر خود بر تانک عراقی تعجب می‌کردیم! حتی به شوخی به مسئول تبلیغات گردان می گفتیم: " عراقی‌ها وقتی از تانک پیاده می شوند و آرم ما را روی تانک می‌بینند، فرار می‌کنند و گمان میبرند که تانک را اشتباهی سوار شده اند!"
 وزیر راه گفته است که علت سقوط بدی آب و هوا و عدم دید خلبان بوده است، عده‌ای اشکال کرده‌اند که مگر هواشناسی نداریم؟! باید گفت هواشناسی داریم، اما شاید امام جمعه ارومیه بی وقت نماز باران خوانده است!
  این اشکالتراشی ها که فرودگاه ارومیه اجازه فرود نداده است و بعد خلبان بنزین را تخلیه و در زمین بازی فرود اضطراری کرده است، هم بهانه تراشی است، او دید کافی در باند مجهز فرودگاه نداشته ولی در زمین بازی خارج شهر دید داشته است؟! این ها همه بازی است، بهترین تسلی برای بازماندگان استعفای وزیر بی کفایت راه است! و یا استیضاح.
  و باز طنز پردازی دیگر از قول وزیر راه روایت می فرود که : " علت سقوط هواپیما نیروی جاذبه زمین است!"
دیگر عرضی نیست، تنها توصیه حقیر به همه مسافران هواپیمایی این است که قبل از رزرو بلیط وصیتنامه خویش بنویسند! والسلام / 24 دیماه 1389 / مهدی خزعلی
***
هواپیمایی که یک شنبه در ارومیه دچار سانحه شد در سال 1974 به ایران ایر تحویل داده شد و درحدود 37 سال است که پرواز می کند.

به گزارش «فردا» کارشناسان فنی در بازدیدهای خود از یک سال پیش اعلام کرده بودند این هواپیما باید از ناوگان هوایی خارج شود اما به دلایل نامعلوم پس از تعمیر اساسی این هواپیما بار دیگر به ناوگان هوایی بازگشت.

بوئینگ 727 سانحه دیده 10 سال پیش نیز در شیراز دچار سانحه شد و به علت باز نشدن چرخ های جلو با دماغه در فرودگاه شهید دستغیب شیراز فرود آمد.
 

افزودن نظر


Joomlart