پنجشنبه, 03 خرداد 1397

حال و هوای امروز درکه !

نامه الکترونیک چاپ PDF
  امروز صبح پس از مدتها کوه رفتم، حال و هوای درکه خیلی فرق کرده بود، کوه بسیار تمیز شده بود، انگار مردم خود مراقب کوهند، من در کوه حاصل یک تلاش فرهنگی را دیدم، دیگر کسی در کوهستان زباله نمی‌ریزد، کسی سر و صدا راه نمی اندازد، کسی صدای موسیقی خود را بلند نمی کند، چه شده است؟ این همان مردمند، آن سال ها که بسیجی ها می آمدند و نوار مردم را از ضبط درآورده و خرد می‌کردند، منکراتی ها می آمدند و با خشونت هر چه تمامتر تذکر می دادند، بخاطر دارم، وقتی من با این ظاهر و لباس به کوه می‌رفتم، گاهی برای لجبازی با ریش من، صدای موسیقی خود را زیاد می‌کردند و اگر ما توجه نمی‌کردیم، قدری حرکات موزون هم به آن می‌افزودند، تا به زعم خود مخالفتشان را ابراز کنند!
  اما امروز آنها نه بخاطر مجاز یا غیر مجاز بودن موسیقی، بلکه برای این که همگان از صدای طبیعت استفاده کنند، برای این که به حقوق دیگران تجاوز نکنند، از سر و صدا پرهیز می‌کنند، جمله ای که در بروشور زیبای " دوستداران کوهستان " توزیع می شد این بود: " اجازه دهید تا صدای طبیعت شنیده شود و از سر و صدا و صحبت های بلند خودداری کنید" و مردم این تذکر را چه زیبا رعایت می کردند، هر کس می‌خواست موزیکی گوش کند از هد فون استفاده می کرد و مزاحم دیگران نبود.این حاشیه را نوشتم تا راه اصلاح فرهنگی را بیاموزیم، راهش چماق و باتوم و کهریزک و گرفتن وزدن و بستن نیست! 
   یک چیز دیگر هم توجه مرا به خود جلب کرد، یک دوربین قدیمی عکاسی که با شیوه عهد قدیم برایت تصویری سیاه سفید و قدیمی می‌گرفت، جعبه دوربین همان تاریکخانه او بود و دو ظرف پلاستیکی ماده ظهور و ثبوت در آن گذاشته بود وابتدا نگاتیو شما را ظاهر و آنرا در مقابل دوربین قرار داده و پوزیتیوی می‌گرفت و ظاهر می‌کرد. در دنیای دیژیتال امروز و عکسهای با کیفیت بالا، استقبال خوبی از این اثر باستانی شده بود، هر کس عکسی می‌گرفت، شاید می‌خواست بگوید، این خاطرات دوران ناصری من است!؟ مثل خیلی ها که سابقه جبهه درست می‌کنند یا سابقه مبارزاتی می سازند و یا آثار باستانی خلق می‌کنند، اصلاً زیر خاکی و مومیایی درست می کنند از فراعنه مصر قدیمی تر! منشور آنها چند هزار سال قدیمی تر از منشور کورش است! من هم عکسی یادگاری از دوربین و عکاس گرفتم برای شما، بد نیست سری به درکه بزنید و عکسی ناصرالدین شاهی بگیرید.
2 دیماه 1389  / مهدی خزعلی
 

افزودن نظر


Joomlart