پنجشنبه, 27 مهر 1396

سال نو (عید روش هشانا)بر هموطنان یهودی مبارک باد

نامه الکترونیک چاپ PDF

امروز پنجشنبه 18 شهریور برابر با 9 سپتامبر، عید بزرگ یهودیان ( روش هشانا) است، و مصادف است با شب عید سعید فطر، من تقارن دو عید مسلمین و یهودیان را به پیروان دو پیامبر اولوالعزم محمد (ص) و موسی(ع) تبریک می گویم. ما فردا را با هم جشن می گیریم، ما پس از یک ماه روزه داری در عید سعید فطر، زیباترین سفره طعام را می گسترانیم و یهودیان نیز در عید " رش هشانا " زیباترین و متنوع ترین میز طعام رامی چینند، بد نیست با اطعمه این عید یهودیان آشنا شویم:

رش هشانا (ראש השנה Rosh Hashna ) سر آغاز سال نواست.
یکی از ویژگی های اعیاد یهودیان آن است که هر عید خوراکی های ویژه خود را دارد و نوع خوردنی هائی که باید سر میز نهاده شود، در واقع یکی از مشخصه های آن عید محسوب می گردد.

عید سال نو (رش هشانا) که امروز (پنج شنبه 18 شهریورماه – 9 سپتامبر) آغاز شده و فردا (جمعه) نیز ادامه خواهد داشت، دارای بیشترین نوع خوراکی های نمادین در سفره شب عید است:

سیب و عسل – در این شب، یهودیان یک قاچ سیب را در عسل فرو می برند و پیش از آن که به دهان بگذارند، این نیایش را می خوانند: «ای پروردگار عالم، اراده تو بر آن قرار گیرد که سال نو، سالی خوش و شیرین باشد».

کدو – یهودیان کدوی پخته را روی سفره در کنار خوردنی های دیگر قرار می دهند و پیش از آن که قاچی از آن را به دهان ببرند از درگاه پرورگار درخواست می کنند اگر درباره اعمال آن ها حکم بدی صادر گردیده باطل شود و پروردگار رفتارهای نیک آنان را در "دفتر اعمال" بیاورد.

انار – به گفته باورمندان یهودی، میوه انار معمولا دارای چندصد حبه است که برابر با شمار کارهای نیکی است که هر یهودی باید آن ها را انجام دهد. انار همچنین نشان باروری محسوب گردیده و یهودیان با خوردن آن در شب عید آرزو می کنند که شمارشان فزونی گیرد. هنگام خوردن انار، این چنین برکت داده می شود: «ای پروردگار یکتا، باشد که همانند انار همیشه پر از رفتارها و کردارهای نیک باشیم».

ماهی – برخی یهودیان سر پخته شده ماهی را روی میز می گذارند و یهودیان غربی بدنه ماهی را چرخ کرده و به صورت کوفته های متوسط در می آورند و هنگام خوردن آن دعا می کنند که همیشه "سر" باشند و نه "دم" و از موقعیت خوب بهره مند گردند. برخی همچنین می گویند از آن جا که سرعت تولید مثل ماهی بسیار بالا و تخم آن بسیار زیاد است، خوردن آن در شب عید می تواند نشان آرزوی باروری و کثرت باشد.

لوبیا – لوبیای پخته را برکت داده و پیش از آن که به دهان بگذارند، آرزو می کنند که از نیک بختی و موفقیت در زندگی و کار بهره مند گردند و همیشه به کارهای نیکو بپردازند.

کله بره – یهودیان در شب عید کله پخته شده بره را سر میز می گذارند و با خوردن تکه ای از گوشت آن آرزو می کنند که بزرگ و سرور باشند و بتوانند بر دشمنان خویش پیروز شوند و از جانب بدخواهان و کافران خوار نگردند. گفته می شود که کله بره، همچنین یادی از داستان قربانی کردن حضرت اسحاق به دست حضرت ابراهیم است که  ما مسلمانان نیز به آن اعتقاد داریم (با این تفاوت که حضرت اسماعیل را قهرمان این ماجرا می دانیم).

چغندر – یهودیان لبو را در تکه های قاچ شده بر سر میز می گذارند و با خوردن آن نیایش می کنند که دشمنان و بدخواهان، پلیدان و کافران دنیا را ترک گویند.

ریه – با خوردن تکه ای از ریه پخته شده، آرزو می کنند که گناهانشان همانند شُش سبک باشد.

در شب جشن سال نو، خانواده ها ترانه های ویژه عید را به صورت دسته جمعی می خوانند و جام شرابی نیز می نوشند که شاد و سبک بال باشند و پروردگار را مدح بگویند.
این مختصری بود از آیین سال نو یهودی، امید است در جهت آشنایی با ادیان و آداب و رسوم آنان مفید واقع شده باشد.
89/6/18  دکتر مهدی خزعلی

افزودن نظر


Joomlart