يكشنبه, 03 تیر 1397

نوروز، غدیر و آیت الله خزعلی

نامه الکترونیک چاپ PDF
  در سايتها با نقل جمله اي از آيت الله خزعلي كه : « اميدوارم عيدغدير جاي نوروز را بگيرد .» به ایشان حملاتي شده است و به تصور مخالفت حضرت آيت الله با نوروز به دفاع از نوروز پرداخته اند . آنچه مسلم است پيامبر عظيم الشأن اسلام بسياري از سنت هاي حسنه دوران جاهليت را امضاء فرموده اند و ائمه هدي عليهم السلام از آداب و سننِ نيكوي تمامي جوامع و قبايل استقبال و آن سنت هايي كه خلاف شرع و دين مبين اسلام نبود را ترويج و تشويق مي كردند و نوروز كه از زيباترين و به هنگام ترين سنت هاي ملل و در نوع خود نماد بزرگترين، كهن ترين و اصيل ترين تمدن بشري است، نه تنها با مخالفت ائمه اطهار (ع) روبرو نشد ، بلكه براي آن ادعيه ودعاهايي نيز توصيه فرمودند، و امام راحل( قدس سره) نيز همه ساله با پيام نوروزي سال نو را به مردم تبريك مي گفتند .
   اما آنچه در كلام حضرت آيت الله خزعلي است نفي نوروز نيست، بلكه آن بزرگوار نوروز را عيد و جشن گل و گياه و طبيعت مي دانند وغدير را جشن ولايت و اساس هدايت و اعياد ديگر چون قربان و فطر نيز از اعياد بزرگ ميباشد و كسي به دنبال نفي آنها نيست .
اما عيد اول كدام است ؟ پيامبر اعظم (ص) فرمود : افضل اعياد امتي يوم غدير خم « كه برترين اعياد امت من روز غدير خم است » وجايگزيني غدير بجاي نوروز به معنای ارتقاي غدير است به عيد اكبر و عيد برتر نه كاستن از عيد باستاني نوروز !
نكته زيبا اينكه واقعه غدير خم در سال دهم هجري مصادف با نوروز باستاني بوده است ، نوروز سالگرد شمسي غدير را گرامي بداريم و بهار طبيعت را با بهار ولايت پيوند زنيم . چه زیباست، نوروز همایونفال ، عید در عید است، عید اکبر است، جهان خود را به سبزه و گل می آراید، که موسم ولایت است. عیدتان مبارک باد.
نوروز 1386 / دكتر مهدي خزعلي
 

افزودن نظر


Joomlart