چهارشنبه, 30 خرداد 1397

آری این چنین بود برادر، بیاد صبا آذر پیک

نامه الکترونیک چاپ PDF

صبا آذر پیک در هاله ای از ابهام(103 روز بازداشت)

صبا در بهمن 91 به همراه حدود 20 تن خبرنگار دیگر بازداشت و 37 روز بعد بدون هیچ نتیجه ای آزاد می شود! تحلیل ما از دستگیری فله ای خبرنگاران این بود که می خواهند قبل از انتخابات یازدهم، نسق کشی کنند تا بقیه حساب کار خود کرده و ماست ها را کیسه کنند!  آن سال من در سلول 104 بودم و چند روزی حسین یاخچی (یکی از خبرنگاران) را به سلول من آوردند تا واکنش مرا ببینند، یاخچی می گفت:" نظر کرباسچی این است که در انتخابات حضور حداقلی داشته باشیم، هر چند شانس پیروزی نداریم، و اسامی دوتن از کارگزاران را مطرح می کرد" به او گفتم:" تو آزاد می شوی و می روی، سلام مرا به کرباسچی برسان و بگو، فقط برای پیروزی با هاشمی به میدان انتخابات 92 بیایید، مطرح کردن اسامی دیگر در برابر او خیانت است!" این سخن باعث شد که در زندان بمانم و قرار آزادی ام که به زندان رسیده بود، بدون دلیل متوقف شود!

وزارت اطلاعات دولت روحانی می گفت: ما پرونده خبرنگاران بازداشتی بهمن 91 را پیگیری نمی کنیم و پرونده ها مسکوت ماند!

نمی دانیم چه شده است که پس از قریب 18 ماه فیل شان یاد هندوستان کرده و پرونده صبا آذر پیک - از میان آن همه خبرنگار - در دستور کار قرار می گیرد؟!  شاید صبا دست روی نقاط حساس شان گذاشته است؟!

صبا خبرنگار دو روزنامه و نشریه رسمی کشور است، او به جرم خبرنگاری و کار حرفه ای در بند است! چرا روزنامه اعتماد و جناب الیاس حضرتی او را فراموش کرده و خبری از او - حتی مصاحبه های او - را منتشر نمی کنند؟ حتی می ترسند مصاحبه های منتشر نشده صبا را منتشر کنند! چرا نشریه تجارت فردا و جناب آقای طاهری صبا را فراموش کرده اند!  من اگر جای مدیران مسئول این نشریات بودم، برای خبرنگار دربندم، روز شماری می گذاشتم و اخبار مرتبط با او را منتشر می کردم، مصاحبه های او را در صفحه نخست جای می دادم و نمی گذاشتم مردم فکر کنند، انسان ها برای ما ابزاری هستند که تا مفید فایده اند بهره می کشیم و چون مبتلا شوند، از آنها دوری می کنیم! نکند گرفتاری صبا به ما هم سرایت نماید! باور کنید که با برده هایی که اهرام مصر را ساختند نیز چنین برخورد نشد، لااقل آنگاه که در زیر بار سنگهای 20 تنی له می شدند، اربابان آنها را با احترام تا گور بدرقه و دفن می کردند، حضرات مدیران مسئول مطبوعات، خبرنگاران، اصحاب رسانه، لااقل این قربانیان را تا گور انفرادی بدرقه کنید، این نامردی است که با شنیدن خبر دستگیری شان، نامشان را هم نبرید و به دیدار خانواده شان نروید و  از آنها کناره گیرید...!

اینبار در 7 خرداد، 66 روز قبل، صبا را در حال رفتن به ماموریتی که همان ساعت توسط مدیر مسئولش به او ارجاع شده بود، دقایقی پس از خروج از خانه بازداشت می کنند، محل نگهداری او نامعلوم است! ممنوع الملاقات است! در راهروی دادگاه در انتظار آسانسور، در حالی که مامور امنیتی به مادرش می گوید از یک کیلومتری نزدیکتر نیا، به مادر از دردهایش خبر می دهد و مامور صبای رنجور را به زور از پله ها می برد تا دیگر نتواند از دردهایش با مادر بگوید!

یکبار هم اجازه تلفن می دهند که می گوید برای درمان مرا به اوین آورده اند و این نشان می دهد که او در بازداشتگاهی غیر از اوین،احتمالاً در مقرهای سپاه - مثل 59 - نگهداری می شود!

در آن تلفن به مادر می گوید:" جایم خوب است و تلویزیون و ... دارم و در دادگاه به مادر می گوید: تلویزیون و ... دروغ بود مادر جان!

می گوید: به دوستانم بگویید من علیه هیچ کس حرفی نزده ام...!

صبا از رسایی آزرده است، یکی از مسببین و شاکیان او رسایی است، آخر او قصه سفر جناب رسایی به برزیل را برملا کرده بود و داغ سفر برزیل بر دل این نماینده اصولگرا مانده بود.

صبا آذر پیک از علی غزالی، که سابقا در "بازتاب" کار می کرد و اینک با سایت "عصر خبر" همکاری دارد، آزرده خاطر است، چرا که او و شریکش از شکات صبا آذر پیک هستند...! علی غزالی که داماد سردار نجات بیت رهبری بوده است، صبا را به جاسوسی برای سپاه متهم می کند و صبا به همکاری علی غزالی با سپاه و اطلاعات در ماجرای خودش مشکوک است!

صبا بازجوی حسین رونقی را تحقیر کرده و او صبا را به پرونده های متعدد تهدید نموده است!

صبا با رسایی و محتشم مصاحبه دارد و هنوز آقای حضرتی مصاحبه او را در اعتماد منتشر نکرده است!

در بازجویی های نوبت قبل از صبا می خواهند که علیه علی مطهری، توکلی و جهانگیرزاده مطلب بنویسد!

اینبار مدتها بازجویی ندارد، بدون تحقیق و بازجویی در سلول انفرادی، ممنوع الملاقات و بدون تماس محبوس می شود!

قرار بازداشت موقت برای سومین ماه پیاپی بدون ذکر دلیل و به بهانه مصاحبه وکیل، تمدید می شود! اعتراض به قرار را با دلیل واهی خالی بودن قسمت هایی از وکالتنامه وکیل رد می کنند!

او را بدون اطلاع خانواده و وکیل به دادگاه می برند، اگر نبود یک آشنای خبرنگار در راهروهای دادگاه، مادرش نیز خبردار نمی شد که سراسیمه خود را به دادگاه برساند و در کنار آسانسور دخترش را ملاقات کند!

یک بار در خانه را با دیلم می شکنند،  بر صورت برادرش سیلی می زنند،  خانه را زیر و رو کرده و صبا را می برند!

اینبار مدیرش تماس می گیرد که برو و یک گزارش اجتماعی - خارج از سرویس صبا - تهیه نما و صبا از خانه خارج می شود که مامورین منتظر اویند!  اما این مدیران که صبا را به قربانگاه می فرستند، از حال و روز او خبری نمی گیرند و در نشریه نمی نویسند!

فریاد امروز من بر همه خفتگانی است که از ترس یادی از این بردگان خود نمی کنند، خبرنگار و روزنامه نگار را چون بردگانی می بینند که آنگاه که در زیر بار سنگ های گران خرد می شوند، از حیز انتفاع ساقط و باید از گردونه خارج شوند، حتی تا گور هم بدرقه شان نمی کنند!  "آری این چنین بود برادر!"

اما بیایید ما به ظاهر بردگان، دست هم را بگیریم، بیایید با هم و در کنار هم باشیم، بیایید یاد کنیم عزیزی را که در زیر بار این سنگ گران کمرش خمیده است، صبا از درد مهره های کمر می نالد و برای آرامش مادر می گوید:" از رکوع طولانی است" و مادر می گوید:"پس چرا این حضرات مراجع عظام پیرمرد از رکوع و سجود چنین نمی شوند و صبای جوان من دردمند است! نکند از تازیانه ستم و مشت و لگد، درد می کشد!"

دوستان؛ ماجرای ستار بهشتی سنگی گران بود و صبا بر دوش کشید، ماجرای حمله به 350 نیز باری بزرگ بر گرده صبا بود، سفر تفریحی برزیل حضرات هم داغی بر دلشان نشاند و اینک انتقام می ستانند، اربابان و ژنرال ها و اصحاب وال استریت، ما بردگان و رعایا را فراموش می کنند و آنگاه که در خرداد 92 با حضور تک تک ما پیروز می شوند، پست ها را اشغال می کنند و همان سایه نشینان و مبارزان روز شنبه از راه می رسند و بر صندلی ریاست تکیه می زنند و ما را عوام و ساده دل و تند رو می خوانند، می شوند عقل کل و نماد اعتدال و با حاکم و ظالم و متجاوز و غارتگر و چپاولگر سر سفره نشسته و ما فقرا را راهی سلول می کنند و دیگر فراموششان می شود که یادی از صبا کنند!

این درسی برای مردم است که سنگ سایه نشینان و مرفهین و مبارزان روز شنبه را بر سینه نزنند و خودشان دست بر کمر گرفته برخیزند، به عصای اینان اعتمادنشاید...!

10مرداد 1393

شصت و ششمین روز بازداشت بدون ملاقات صبای عزیز

مهدی خزعلی

افزودن نظر


Joomlart