چهارشنبه, 30 خرداد 1397

روضه موسی ابن جعفر (ع) و مدح حاکمان

نامه الکترونیک چاپ PDF

امشب روضه موسی ابن جعفر (علیه السلام) را در خانه اولادش بودم، همه ساله مجلس با صفایی تشکیل می شد و روضه را مرحوم سیبویه می خواند و ذکر مصیبت باب الحوائج بود و سلام بر اولاد او ...!

قریب سی سال است که به این مجلس می روم و از مدح حاکمان و اصحاب زر و زور و تزویر خبری نبود و من با میل و رغبت وارد این مجلس ذکر می شدم، امسال از مداحی درباری و خیلی "دلواپس" دعوت شده بود، روضه موسی ابن جعفر علیه السلام را تمام کرده و ناکرده، رفت سراغ نفرین و لعنت بر تحریم کنندگان و فهرستی از کشورهای دشمن! و سپس به مدح حاکمان پرداخت! چیزی که من تحملش را ندارم و مرا به یاد آخوندهای درباری زمان شاه می اندازد که دست شاه و فرح را می بوسیدند و مدحش می گفتند و به جان شاه و فرح و ولیعهد دعا می کردند!
می خواستم فریاد کنم که در شب شهادت زندانی مظلوم بغداد، باب الحوائج، موسی ابن جعفر (علیه السلام) به جای دعا به جان حاکم، باید که برای آزادی اولاد موسی ابن جعفر دعا کنی!

مگر نه این است که موسی ابن جعفر (علیه السلام) چهار سال بدون محاکمه و بی جهت و فقط به خاطر توهم هارون که می گفت:"او فتنه می کند و قصد براندازی خلافت عباسی را دارد" در حبس بود!

امروز روضه موسی ابن جعفر (علیه السلام) باید با این شیوه ها مبارزه کند، باید بر حبس و حصر بی محاکمه  پایان بخشد، اشک بر امام کاظم علیه السلام باید شیوه هارون را محکوم کند، امروز باید پرسید که چرا فرزندان موسی ابن جعفر علیه السلام بی محاکمه و بی دلیل در حبسند؟

نمی توانستم در روضه امام کاظم (علیه السلام) بر تداوم سیره هارون دعا کنم، به احترام اولاد موسی ابن جعفر و صاحب البیت، به اعتراض خارج شدم و دیگر در روضه ای که برای حاکمان مدح و ثنا گویند پا نمی گذارم!

دوستان؛ مجلس مدح و ثنای حاکمان را با اعتراض به مداحان چاپلوس ترک کنید تا این شیوه غلط ترک شود...! و اگر بناست در مجلستان کسی به مدح و چاپلوسی حاکمان زبان گشاید، مرا دعوت نکنید، چون ناگزیرم اعتراض کرده و خارج شوم...!

مهدی خزعلی

1393/03/03

افزودن نظر


Joomlart