چهارشنبه, 30 خرداد 1397

غار یخ مراد ( برنامه کوهنوردی این هفته )

نامه الکترونیک چاپ PDF

غار یخ مراد
فوق برنامه این هفته سرای قلم
غار يخ مراد در ۶۵ کيلومتری تهران در جاده چالوس، حوالي روستاي آزادبر و روستاي کهنه ده واقع شده است. دريچه ورودي غار در ارتفاعات کوه با سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع خود نمایی می کند. ارتفاع آن از سطح دريا 2460 متر است.
در اسفند و فروردين، قنديل هاي زيباي يخي غار جاذبه ای منحصر به فرد است، این قندیل هاتا اواسط خرداد دوام دارند، یخ مراد یکی از زیباترین جاذبه های گردسگری جاده چالوس است.

يخ مراد سه تالار اصلي، يک برکه يخي و يک آبشار يخي دارد ضمن اينکه داراي بادگير و هواکش هاي مخفي فراواني است که هواي خارج را با شدت وارد غار مي کند. اين امر موجب شده هواي غار فوق العاده سرد باشد و آب هاي موجود درغار نيز به حال انجماد درآمده و توده هاي بزرگ يخ و مخزن هاي وسيع يخي را تشکيل دهند. يخبندان غار از اسفند ماه آغاز و تقريباً تا اواسط بهار سال بعد ادامه دارد ضمن اينکه در طول تابستان و پائيز به علت خشکي هوا و عدم جريان آب، يخ ها ذوب شده و کاهش مي يابند.

غار يخ مراد يکي از پر پيچ وخم ترين غارهايي است که نظير آن به ندرت ديده شده و به همين دليل بازديد تمام نقاط اين غار مستلزم وقت کافي و حوصله فراوان است. البته گردشگراني که مي خواهند به اين غار سر بزنند بايد کروکي دقيق و کاملي از غار را همراه داشته باشند. طبق نظر گردشگراني که به اين غار رفته اند، براي بازديد از اين غار، وسايل حرفه اي غارنوردي مورد نياز است که بايد مد نظر گردشگران علاقه مند به غارنوردي باشد.
دوستانی که مایلند ما را همراهی کننند حداکثر تا سه شنبه شب پیام خصوصی ارسال فرمایند.


گروه کوهنوردی باران


جمعه 9 اسفند1392

 

 

 

 

 

 

 

 

افزودن نظر


Joomlart