دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397

لباس روحانیت !

نامه الکترونیک چاپ PDF
 به بهانه میلاد ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و رییس مذهب صادق آل محمد (ع)
   راستش پس از فارغ التحصیلی از مدرسه علوی و قبولی در رشته پزشکی برای ادامه همزمان دروس حوزوی سری هم به مدرسه مجتهدی زدم، دوست داشتم ضمن اخذ دکترای طب لباس پیامبر به تن کنم، اما می دیدم این لباسِ رهبری جامعه است، در این لباس بایستی مراقب بود، و خود را شایسته این لباس نمی دیدم و آمادگی لازم برای حفظ شئونات این لباس مقدس را در خود سراغ نداشتم !
  معتقد بودم با این لباس باید از بسیاری از مباحات چشم پوشید، تا چه رسد به مکروهات! معتقد بودم با این لباس باید در حد اضعف مردم زندگی کرد، هر ماشینی نمی توان سوار شد، به هر جایی نمی توان رفت، هر کاری نمی توان کرد، مثلاً نمیتوان درحال رانندگی تخمه شکست، ویراژ( قیقاج) داد، نوشابه را با شیشه نوش جان فرمود، در خیابان دوید، دوچرخه سواری و موتور سواری کرد، نمی توان به سینما رفت یاعاشقانه دست همسر دلبند خود را گرفت و در پارک قدم زد، نمی توان به شهر بازی رفت و ترن هوایی سوار شد( البته به اتفاق نامزد) ، نمی توان ...
  دوران نوجوانی و جوانی گذشت، من هم هیچ وقت این لباس مقدس را حتی پرو نکردم، هنوز معتقدم باید متناسب با عرف و فرهنگ جامعه حرمت این لباس را نگه داشت ولی باید فر هنگ جامعه را ارتقاء بخشید، تا روحانی هم بتواند مثل سایرین زندگی کند و این نبایدها و منع مباحات برای او عقده نشود.  ولی معتقد نیستم که همه روحانیون ما این مسئله را درک می کنند و حرمت لباس مقدس خود را نگه می دارند! نه تنها مباح و مکروه را ترک نمی کنند، حرام خدا را نیز حلال می فرمایند !
  مهمتر این که دیگر معتقد نیستم که این لباس،لباس پیامبراست، هرکس به کار هدایت مردم به سوی حق گام بردارد در جامه پیامبر است، فرقی نمی کند دوخت لباسش چیست! هندی ، پاکستانی، افغانی، عرب، ترک ، لر ، کرد و فارس با هر لباسی که به ترویج دین خدا بپردازند درلباس پیامبرند. پیامبرچه می پوشید؟ مثل همه مردم مدینه، تفاوتی بین لباس او و مردم نبود، چگونه می نشست؟ مثل همه مردم، او در حلقه اصحاب می نشست، مجلس او بالا و پایین نداشت، بر روی زمین و خاک می نشست، برای او صندلی بالاتر از اطرافیان قرار نمی دادند، هرگاه عربی بادیه نشین به محفل رسول خدا (ص) وارد می شد او را در حلقه اصحاب نمی شناخت و سئوال می کرد:" ایکم محمد؟ " " کدام شما محمدید؟ "
  لباس روحانیت امروز، میراث فرهنگی کلیسای کاتولیک ( آن هم دوران حکومت پاپ ها) برای تشیع است، و از نظر شکلی عبای آن عربی است، عمامه آن نسخه روزآمد دستار عربی است، و قبا و لباده آن از روحانیت مسیحی به یادگار آمده است و جامه بلند حکمرانان است ! اما به هر حال امروز لباس روحانیت شیعه است، لباس شاخص برای رجوع مردم و سئوال دینی است و باید حرمتش را نگاه داشت.
25 اسفند 1387 برابر با 17 ربیع 1430 میلاد پیامبر(ص)
مهدی خزعلی
 

افزودن نظر


Joomlart