سه شنبه, 26 تیر 1397

بیست و هفتمین نشست سرای قلم و مادر شهید ستار بهشتی

نامه الکترونیک چاپ PDF

میهمان صندلی سبز سرای قلم، شیر زن جنبش سبز، مادر شهید ستار بهشتی

بیست و هفتمین نشست سرای قلم با شرح غزل 327 لسان الغیب حافظ شیرازی شروع شد، سوای اوج عرفان و عشقبازی حافظ در این غزل، بیت آخر همه رندی و آزادگی و دلدادگی حضرت حق را که وی را شهره شهر کرده به رخ می کشد و اما می گوید چه غم دارم که به رندی شهره شهرم، که در غالم قوام الدین حسن دارم...

نمی دانم، این حسن هم برای ما به اندارزه قوام الدین حسن حضرت حافظ قابل تکیه هست؟!

استاد بازیاران نیز قطعه شعری زیبا را تقدیم کردند

همایون حسینیان نیز شعری تقدیم مادر ستار نمود

سپس خانم گوهر عشقی - مادر شهید ستار بهشتی - این شیرزن استوار، سخن گفت و برای هزارمین بار بر ایستادگی اش تاکید کرد و گفت:" از خون فرزندم نمی گذرم و تقاضای رسیدگی عادلانه و بررسی مجدد پزشکی قانونی منخب را دارم"


مادر ستار حاضر نبود در برابر عکس فرزند شهیدش بنشیند و ایستاده سخن می گفت، ای کاش دیگران هم این ایستادگی را از او می آموختند، کسانی که خون فرزندشان را وجه المصالحه پست و مقام قرار دادند...!

خانم سحر بهشتی - خواهر ستار - هم استوار و مقاوم مادر را در این خونخواهی همراهی می کند


لوح تقدیر سرای قلم تقدیم مادر به خاطر ایستادگی مثال زدنی اش تقدیم مادر شهید ستار شد

سپس استاد نیکویی ادامه بحث آزادی قلم و بیان را پی گرفتند و این که آزادی بیان  ملزوماتی دارد که باید رعایت شود، باید شرایط یکسان باشد، اگر من در یک جمع تئوری را بیان می کنم، مخالف من هم باید در همان جمع بتواند مرا نقد کند و یا مطلب خود را بیان نماید، این که من نظریه خود را علنی در صدا و سیما، مساجد و منابر، کتاب ها و روزنامه ها بیان کنم و نوبت مخالف و منکران این نظریه که رسید بگویند: منعی ندارد شما هم حرفتان را بزنید، ولی در محیط حوزه و دانشگاه و مراکز علمی...!

اگر موضوع علمی است و تخصصی و خاص حوزه و دانشگاه، شما چرا در میان مردم و عوام نظریه خودتان را مطرح می کنید؟ اگر برای همه مردم است، چرا مانع سخنان مخالفان می شوید؟

ما کتاب در رد مسیحیّت می نویسیم و منتشر می کنیم، اما اجازه نمی دهیم او از خود دفاع کند! و اگر بخواهد کتاب بنویسد، ممنوع است... سایت او را هم فیلتر می کنیم، یعنی به مخاطب می گوییم که حرف ما را بشنو و جواب او را نشنو و فیلترش می کنیم...

خط قرمز آزادی: در حوزه اندیشه خط قرمز وجود ندارد و می تواند در همه امور فکر کند و تردید نماید، حتی می تواند منکر خود خدا شود و باید با استدلال جوابش را داد...

وقتی می گوییم که اصول دین تحقیقی است و شما نمی توانید تقلید کنید، یعنی به او اختیار داده ایم که منکر خدا شود و یا بپذیرد، یعنی به او اجازه داده ایم که سخن طرفین دعوا را بشنود و انتخاب کند، لازمۀ منطقی این حرف این است، نمی توان گفت که اصول دین تحقیقی است، اما تو حق نداری حرف دیگران و سایر ادیان را بشنوی و پس  از تحقیق هم باید به نتیجه دلخواه ما برسی، وگرنه مرتدی و باید اعدام شوی...!

وی افزود که اینطور نیست که خداوند همه کافران را به جهنم برد، اگر از روی عناد بود مخلد فی النار است، اگر کسی تحقیق کرد و به عدم وجود خدا رسید که به جهنم نمی رود، او تحقیق کرده است و با عقل خود به جایی نرسیده است.و بهشتی است، چون به قدر وسع خود تلاش کرده است.

دکتر خزعلی در پاسخ او گفت: این که باید همه اقوال را شنید و بهترین را برگزید، کلام خداست:"فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه" و نمی توان مانع جریان اندیشه شد و همه باید از آزادی اندیشه و بیان و نقد برخوردار باشند، و هر گونه مانع و رادع در مسیر اندیشه خلاف عقل و نص صریح قرآن است.

و این که اگر پس از تحقیق به چیزی غیر باور ما رسیدی و مرتدی، ارتداد در همه ادیان هست و بدیهی است که هر کس از دینی خارج شود مرتد است، مشکل ما با حکم اعدام برای مرتد است، ما در قرآن چنین حکمی نداریم و خلاف آن وجود دارد، این خلاف عقل سلیم است که به کسی بگوییم تحقیق کن و بعد انتخاب کن و اگر به نتیجه خلاف ما رسید او را اعدام کنیم، خداوند هم در قرآن می فرماید:" انا هدیناه السبیل، اما شاکراً و اما کفوراً" ما راه را نشان دادیم، خواه ساکر باش خواه کافر" و "لا اکراه فی الدین در پذیرش دین اکراه و اجباری نیست"

اما این که فکر کنیم از میان 6 میلیارد مردم دنیا فقط مسلمین و از میان مسلمین فقط شیعه و از میان شیعه هم فقط دوازده امامی ها و از میان آنها هم فقط معتقدین به ولایت فقیه ، آنهم از نوع مطلقه اش وارد بهشت می شوند! چنین نیست، حق تعالی می فرماید:" إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَادُواْ وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ" در این آیه خداوند می فرماید کسانی که مسلمین و یهودیان و مسیحیان و پیروان یحیای نبی هر کس به خدا و روز جزا ایمان داشته باشد و عمل صالح انجام دهد، اجرش با پروردگارش است و خوف و حزن و اندوهی ندارد.

اما کسی که به آخرت ایمان ندارد، و منکر خدا و معاد است، دیگر چه مطالبه ای از خدا دارد، از خدا عدم، طلب بهشت عدم می کند؟ دری نزده است که چیزی بخواهد، گفت:" از امام رضا می خواست که در قرعه کشی بانک برنده شود" امام به خوابش آمد و فرمود:"برو یک حساب باز کن و بعد دعا کن" حال کسی که حسابی باز نکرده چگونه می خواهد برنده شود.

آقای نیکویی با اشاره به حکمت الهی گفت: خدای حکیم کسی را به خاطر این که تحقیق کرده و بدون عناد به نتیجه نرسیده، عقوبت نمی کند.

دکتر خزعلی پاسخ داد: بر اساس همهن حکمت، وقتی کسی خبر به او نرسیده باشد، لا یکلف الله نفساً الا وسعها، خدا بر کسی تکلیف بیش از وسعش نمی کند. اما اگر انیا آمدند و اتمام حجت شد و خبر رسید و ایمان نیاورد و منکر شد، وعده الهی است، همان خدای حکیم گفته است که جهنم را از کافران پر خواهد کرد.

بحث با پرسش و پاسخ ادامه یافت....

در ادامه نشست از آزادگان سرای قلم که 9 آبان 91 در پی یورش نیروهای امنیتی به سرای قلم بازداشت شدند تجلیل شد و هر کدام هنگام اخذ لوح تقدیر خاطره ای شنیدنی از بند 209 نقل کردند.

این عکس یادگاری آزادگان سرای قلم با مادر و خواهر ستار بهشتی است، ستار هم در همان روزی دستگیر شد که 100 نفر در یورش به سرای قلم دستگیر شدند، او را صبح از خانه اش بردند و چهار روز بعد در اثر شکنجه به شهادت رسید، امروز فرمانده نیروی انتظامی اظهار می دارد که ما مسئولیتی نداریم و آنها که او را بردند(اطلاعات) مسئولند!


محمد رضا احمدی پرونده اش در شعبه اول دادگاه انقلاب رسیدگی شد و چهار سال حبس گرفت

محسن قشقایی زاده در شعبه 26 توسط قاضی پیرعباسی محاکمه و 3 سال حبس گرفت

پژمان ظفرمند توسط قاضی صلواتی محکوم شد و در تجدید نظر برائت گرفت

علی عباسی هم بحمد لله برائت گرفت

والسلام

سه شنبه 28 آبان 92

سرای اهل قلم

افزودن نظر


Joomlart