سه شنبه, 26 تیر 1397

توضیح یک خبر سایت کلمه در دوران حبس

نامه الکترونیک چاپ PDF

شصت و چهارمین روز اعتصاب غذا، ناتوانی از ایستادن بر روی پای خود

تبانی برادران خزعلی با وزارت اطلاعات: بستن پرونده های فساد مالی، پاداش شهادت علیه مهدی خزعلی

دوشنبه, ۱۴ اسفند, ۱۳۹۱

چکیده :64 روز از اعتصاب غذای اعتراضی مهدی خزعلی در بند امنیتی زندان اوین می گذرد و به رغم وضعیت جسمی نامناسب وزارت اطلاعات همچنان مانع از آزادی او می شود. هر چند بیش از یک هفته از قبول وثیقه و حکم قاضی برای آزادی مهدی خزعلی می گذرد، اما بازجویان با کمک علیرضا خزعلی برادر کوچک این زندانی دربند اقدام به پرونده سازی های جدید علیه مهدی خزعلی کرده اند....

۶۴ روز از اعتصاب غذای اعتراضی مهدی خزعلی در بند امنیتی زندان اوین می گذرد و به رغم وضعیت جسمی نامناسب وزارت اطلاعات همچنان مانع از آزادی او می شود.

هر چند بیش از یک هفته از قبول وثیقه و حکم قاضی برای آزادی مهدی خزعلی می گذرد، اما بازجویان با کمک علیرضا خزعلی برادر کوچک این زندانی دربند اقدام به پرونده سازی های جدید علیه مهدی خزعلی کرده اند.

در همین راستا نگرانی ها از وضعیت جسمی مهدی خزعلی افزایش یافته است. پسر مهدی خزعلی روز گذشته در صفحه ی فیس بوک خود نوشت: امروز شصت و سومین روز اعتصاب غذای بابا بود. ساعت ۶ بعد از ظهر تلفن منزل به صدا در آمد. گوشی را برداشتیم، صدایی که گواه شصت و سه روز اعتصاب بود و بابایی که بعد از این همه مدت اعتصاب از شدت ضعف نمی توانست روی پای خود بایستد و بعد از چند دقیقه ایستاده صحبت کردن می گوید: پاهایم سست شده و نمی توانم بایستم پس خداحافظی می کنم.

به گزارش کلمه، مهدى خزعلى که حدود ۴ماه است که در سلولى کوچک و فاقد امکانات اولیه نگهداری می شود، از حدود ٢ماه پیش به قید وثیقه، فک بازداشت شده و باید آزاد شود، اما وزارت اطلاعات مانع از آزادی وی می شود. هفته گذشته نیز قاضی بار دیگر حکم به آزادی این زندانی سیاسی داد اما وی هنوز در حبس است.

هفته پیش محمدصالح خزعلی در گفت و گو با کلمه خبر داده بود: قاضی احمد زاده اذعان داشته که پدرم از تاریخ ۱۰/۱۰ با قید وثیقه بایستی آزاد می شدند که در طی این مدت مادرم چندین بار به مراجع قضایی و امنیتی مراجعه کردند ولی این خبر را از ما و خانواده پنهان کردند تا به امروز که حدود دوماه از بازداشت غیر قانونی پدر میگذرد، دیروز نامه ی آزادی ایشان را از دادگاه انقلاب فرستادند زندان. ولی دیشب هرچی ما ایستادیم آزاد نشدند. امروز هم ملاقات داشتیم با پدر که خبر دادند ساعت ۴ دیروز نامه آزادی آمده اما همان ساعت که نامه آمده وزارت اطلاعات سریعا یک پرونده ی دیگر تشکیل داده و فرستاده بازپرس شعبه ۶.

بازجوى مهدى خزعلى ٢سال پیش در اولین ملاقات او را تهدید کرده و گفته بود: “من پدر تو را در می آورم و آنقدر پرونده برایت درست می کنم که نتوانى سرت را بچرخانى”.

بنا به گزارش های رسیده با فشارهای خارج از روند قانونی تاکنون بازجوها و نهادهای اطلاعاتی ٢٠ پرونده براى این بسیجى خیبر تشکیل داده اند.

در این راستا بازجویان از خانواده ى آیت الله خزعلى نیز استمداد گرفته و برادرش علیرضا از طرفداران دولت احمدى نژاد را برای اقدام علیه مهدی خزعلی تطمیع کرده اند. علیرضا خزعلی با کمک یکی از دوستان خود علیه برادرش شکوائیه اى تنظیم و خود نیز به عنوان شاهد آن را امضا کرده است.

مهدی خزعلی مهر ماه سال جاری در یادداشتی با اعلام برائت از مفاسد اقتصادی برادر خود به پرونده های وی اشاره کرده و از تهدیدهای او نوشته بود.

مهدی خزعلی زاده ۱۳۴۴ در قم، پزشک ایرانی (متخصّص چشم پزشکی)، فرزند آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی، مدیر انتشارات حیّان و بنیان‌گذار مؤسّسه فرهنگی انتشاراتی اباصالح است.

وی در سال‌های اخیر، انتقادات تندی علیه محمود احمدی‌نژاد در وبلاگ شخصی خود مطرح کرد که در پاره‌ای اوقات بازتاب‌هایی در رسانه‌های جهانی و داخلی داشته‌است. وی در پی رویدادهای پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شد.

همان زمان آیت‌الله خزعلی در اعلامیه‌ای از فرزندش اعلام برائت کرد. مهدی خزعلی نیز در بیانیه‌ای که پس از انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرد ضمن تأکید بر ادای احترام به پیشگاه پدر و عرض دست‌بوسی گفت: «می‌فرمایند: اگر پدر راضی نباشد روزه مستحبی حرام است» می‌گویم «بلی؛ اما جهاد واجب را می‌شود به امر پدر ترک کرد؟ مسئله رفع ظلم و استبداد است و بر همگان واجب و اذن پدر شرط نیست.»

...........................................................................................................................

*** برادران من به من محبت دارند و فقط علیرضا، برادر ساکن دبی و قبلاً ساکن آمریکا بود که در همکاری تنگاتنگ با بازجو سعی داشت پرونده سازی کند و یک شهادت مجعول از قول حضرت آیت الله خزعلی را امضا و به بازجو داده بود و بعد از ساعت اداری مرا به دادسرا بردند و موضوع مطرح شد و بازپرس امیر ناصری گفت:" این شکایت و شهادت از نظر من رد است و شما آزادید و بازجو گندشرا درآورده که به هر طریقی می خواهد تو را نگهدارد!"

امیدوارم آن برادر هم دست از این کارها بردارد و به برادری و اخوت بیاندیشد، من همه را بخشیده ام، اما فراموش نمی کنم، این درس را از نلسون ماندلا گرفتم...!

برای برادرم پیروی از راه حق و حقیقت را آرزو می کنم.

مهدی خزعلی

92/6/19

*** از سایت کلمه هم به خاطر همراهی در آن روزهای سخت، صمیمانه سپاسگزارم ***

افزودن نظر


Joomlart