چهارشنبه, 30 خرداد 1397

ناگفته های حسین مرعشی در سرای اهل قلم

نامه الکترونیک چاپ PDF

چهاردهمین نشست سرای اهل قلم با حضور مهندس حسین مرعشی برگزار شد، دکتر محمد خوش چهره نیز بنا بود با تاخیر در این گفتگو شرکت نماید که به علت  ترافیک به آخر نشست می رسید که بحث ایشان به جلسه ای دیگر موکول شد.

آقای حسین مرعشی بحثی کاملاً علمی در حوزه اقتصاد و مدیریت کلان ارائه  و نکاتی قابل تامل برای مسئولین کشوری بیان کرد.

وی گفت که اولین سند بازسازی پس از جنگ با حضور سران سه قوه ( هاشمی رفسنجانی، خامنه ای، موسوی اردبیلی) و حاج سید احمد آقا از سوی امام تنظیم و به نظر امام رسید، پس از آن در برنامه اول توسعه از رشد منفی 2/3 درصد به رشد 7/2 درصد رسیدیم. اما در سال سوم برنامه باز یک سری سیاستهای رادیکال خودنمایی کرد.

وی به عنوان یک اقتصاد موفق از چین نام برد که مظهر اقتدار را رکن نظامی می دانست و به رکن اقتصادی رو آورد و با استمرار آن طی 30 سال به یک قدرت نوظهور اقتصادی بدل شد، مهم تداوم یک سیاست اقتصادی است!

وی بخشی از ناکارآمدی سیاستهای اقتصادی را به اختلاف نظر های سران کشور نسبت داد که بر سر توسعه یا عدالت نظر واحد نداشتند. برای مثال لایحه سرمایه گذاری خارجی در اوایل دولت خاتمی مطرح و در هیأت وزیران رد شد، خاتمی هم در آن فضا مخالف بود، و بعد همان لایحه را به صورت طرح در مجلس پنجم مطرح کردیم و به مجلس ششم کشید و همه به استثناء محتشمی پور و سبحانی به آن رای مثبت دادند.

اما دولت نهم در سال 84 در بهترین شرایط روی کار آمد که همه نظر واحد در سیاست های اقتصادی داشتند و اختلاف دیدگاههای کلان رفع شده بود و سند چشم انداز منتشر وبرنامه چهارم مدون شده بود، دیگر کسی با خصوصی سازی ، جذب سرمایه های خارجی، فاینانس، بانک خصوصی و بیمه خصوصی و ... مشکلی نداشت، تورم نرخ کاهنده داشت و به 11 درصد رسیده بود و می رفت که تک رقمی شود و از سوی دیگر افزایش ناگهانی بهای نفت درآمدی سرشار و بدون هزینه برای دولت لایجاد کرده بود!

و سیاست های اصل 44 که روزی برای مسئولین کشور یک رؤیا شده بود و مثلاً آقای جهانگیری می گفت که اجازه دهید 49 درصد سهام فولاد مبارکه را وارد بورس کنیم و 10 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد کشور را افزایش دهیم، حالا همه اش واگذار شد و کار زیر بنایی هم انجام نشد!

اصل 44 به یکباره 200 میلیارد دلار منابع مالی ایجاد کرد که می توانست صرف زیرساخت ها شود و 600 میلیارد دلار درآمد نفت هم در طول تاریخ کشور بی سابقه بود! اما نمی دانیم با این پول ها چه کردند و کار به اینجا کشید که رشد 1/2 درصدی و این تورم و این وضع اقتصادی را به ارمغان آورد.

 

در آخرین بودجه خاتمی فقط 25 میلیارد دلار از درآمد نفتی برداشت شد که 2 میلیارد آن به بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز داده می شد و 4 میلیارد آن خالص عمرانی بود(سوای از 20 درصد عمرانی بقیه)

حسین مرعشی در جلسه سرای اهل قلم افزود: تمام کسانی که در ایران هستند باید در قبال مسائل امروز ایران در تاریخ پاسخگو باشند.چه کسانی که یک انتخاب شخص را به شوخی گرفتند و چه کسانی که کمک کردند این شخص مسئولیت بگیرد.شما حتی در مقوله ای مانند ازدواج، ابتدا تحقیقات لازم را انجام می دهید تا در انتخاب اشتباه نکنید، حال چگونه بدون تحقیق لازم و به صرف یک سری حرفهای زیبا زدن کشور دست یک نفر داده می شود. قصه امروز مثل حکایت آن مهندس قلابی بهرمان خود ماست، او در آن روستا کت و شلوار می پوشید و کفشش را واکس می زد و عینک دودی ( که آنجا خیلی مهم بود!) می زد، اهالی به او می گفتند آقای مهندس! موتور بخت برگشته ای خراب شده بود و آقای مهندس قلابی گفت:" من ابزار می دهم و می گویم چه کنی، اما من دست نمی زنم، خوب این پیچ را باز کن و آن یکی را باز کن، تا اجزای موتور بخت برگشته را از هم جدا کرد و بعد سوار موتور خود شد که برود، صاحب موتور گفت :" پس چرا درستش نکردی، تو همه موتور را از هم پاشیدی؟!" و مهندس قلابی پاسخ داد که من تا همین جایش را بلد بودم و بقیه را نمی دانم!"  آقایان هم تا همین حد بلد بودند که مملکت را به بحران برسانند و بعد می گویند ما تا همین جا بلد بودیم!  تا امروز می گفتند اینقدر قطعنامه دهید که قطعنامه دانتان پاره شود و امروز به سخنان خود پاسخگو نیستند. تمام اشخاصی که در فضای امروز ایران نقش داشته اند باید در قبال تاریخ پاسخگو باشند.
یکی از سیاستهای آقای هاشمی آن بود که از نیروهای نظامی {سپاهی} به عنوان پیمانکار استفاده کند و در پروژه هایی از آنها استفاده کند چون استفاده از این نیروها در پیمانکاری بهتر از آن بود که امور را در دست بگیرند. همانطور که امروز بخش اعظمی چه در استانداریها و مخابرات و بخشهای دیگر را در دست گرفتند! آنها در انتخابات 84 معترض بودند که هاشمی باز می خواهد به ما در اندازه پیمانکار نگاه کند؟
آقای احمدی نژاد تنها یک چیز می شناسد و آن معجره پول است! حتی آن زمان که در شهرداری بود شروع کرد به کمک کردن به هیئتها و اشخاصی که می توانستند به او کمک کنند و حتی در دولت هم همین سیاست را در پیش گرفت و تنها معجزه پول را می شناسد.

وقتی مهدی خزعلی گفت که اقتصاد این دوران را آقای موسوی با عهد قجر مقایسه کرده است!  حسین مرعشی گفت:"آنچه در دوره احمدی نژاد اتفاق افتاد مختص دوره ایشان بود و خواهشمندم که هیچ دوره ای را با دوره ایشان مقایسه نکنید چون مقایسه هر دوره ای با دوره ایشان جفا به آن دوره خواهد بود"


مهدی خزعلی پرسید که اشتباهات دوره شما چه بود؟

مرعشی گفت:"ما هم در دوره ای که خودمان مسئول بودیم اشتباهاتی داشتیم و یکی از اشتباهاتمان این بود که اجازه ندادیم نیروهای منتقد حضور فعالتری داشته باشند"


امروز مخالفان ایران عزم خود را برای مقابله با ایران جزم کرده اند و تا نفس گیر کردن ایران هم پیش خواهند رفت و این در شرایطی ست که متاسفانه کسانی هم که در داخل هستند موضوع را جدی تلقی نکرده اند و شاهد درگیری بین مسئولین حتی در سطح سران قوا هستیم که با یکدیگر به درگیری لفظی می پردازند.این فضا به هیچ عنوان به نفع آینده ایران نیست.به نظرم ابتدا در داخل باید هم دلی صورت بگیرد و تدبیری اندیشیده شود تا از این بحرانی که امروز گریبانگیر آن هستیم عبور کنیم.

در پاسخ به اشکال دوگانه بودن نیروهای نظامی گفت:" یک ملت نمی تواند هزینه دو ارتش را تامین نماید و در زمان هاشمی اولین گام با ادغام وزارت سپاه و وزارت دفاع برداشته شد"

خزعلی گفت:" ما دولت جنگ و دولت سازندگی و دولت اصلاحات داشته ایم و من این دولت را دولت پوپولیسم می نامم و آقای مرعشی گفت:" نه این همان معجزه یا پدیده هزاره سوم و چهارم است و بس!"

در مورد علت عدم اقبال به هاشمی در سال 84 گفت:" به هر حال ایشان دوران طولانی مسئول بوده است و سیبل بود برای حمله و یک انباشت انتقادات برای چنین مدیری مهیاست!

وی تاکید کرد که " جامعه احساسی رای می دهد و به نخبگان و کارشناسان مراجعه نمی کند، نگاهی بیاندازید به نفرات اول هر دوره مجلس، در واقع دموکراسی بدون احزاب ناقص است و این که افرادی می گویند ما به هیچ حزبی وابسته نیستیم، در عالم سیاست حرف بدی است، مثل این است که بگوید من بی اصل و نسب و بی  پدر و مادرم و از زیر بوته بعمل آمده ام!"

در خاتمه گفت:" الان شرایط جنگ اقتصادی است و آقایان دارند با لباس بزم به جنگ می روند و در خورجین الاغشان هم قلیان گذاشته اند، انگار که به پیک نیک می روند! "

زویا حسنی هم برای اولین بار به سرای اهل قلم آمده بود، مقدمش را گرامی می داریم و امیدواریم روزنامه شرق(آخرین محلی که قلم می زد) رفع توقیف شود.

سرای اهل قلم

1391/7/26

افزودن نظر


Joomlart