چهارشنبه, 30 خرداد 1397

سیزدهمین نشست سرای اهل قلم با حضور احمد منتظری

نامه الکترونیک چاپ PDF

امشب حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد منتظری - یادگار فقیه عالیقدر - میهمان سرای اهل قلم بود، سخنانی گفت، حرف هایی زد و به سئوالاتی پاسخ گفت که من که بارها با او به گفتگو نشسته بودم، برایم تازگی داشت، او درسی بزرگ به دوستان جبهه آزادی داد، خیلی عجیب بود که بدون هماهنگی در بسیاری از مواضع یکسان می اندیشیدیم.

در وجود او صفا و صداقت و پاکی و سادگی موج می زد،  پاسخها در عین سادگی حکیمانه بود، بی واهمه اما اصولی پاسخ می داد، حس می کردم که در آرامش کامل جواب می دهد، چرا که او باورهایی را بازگو می کرد که ملکه ذهنش بود، نیازی به مکث و چرخ نداشت، صریح و روشن، عجیب بود که علی رغم همه سختی ها و رنج ها و محنت ها باز به صلح و آشتی می اندیشید.

سخن را با این روایت امام صادق (ع) آغاز کرد که :" احب اخوانی من اهدی الی عیوبی" " دوست داشتنی ترین برادرانم کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند" چه بسیار دوستانی که به واسطه نامه های مشفقانه طرد نشدند و چه بسیار که در زندانند هنوز!"

می گفت:" چرا هنگام جنگ دور هم جمع شویم، بیایید با وحدتمان از جنگ پیشگیری کنیم، کسی انتظار ندارد که مسئولین اقرار و اعتراف به اشتباه کنند، توبه عمل است، بیایید عملاًبه قانون اساسی برگردیم. قانون اساسی که فقط اصل ولایت فقیه ندارد، هیأت منصفه ای که در قانون برای جرائم سیاسی پیش بینی شده، بسیار مترقی است، برای این است که قضاوت عادلانه شود و یک طرف دعوی خود قاضی نباشد، چیزی که الان جریان دارد!

برای حل مشکل امروزکافی است که در مجلسی که سران قوا و رهبری هستند، اینها حضور داشته باشند، آزادی آنها کافی نیست، باید به بدنه نظام برگردند و مسئولیت بر عهده داشته باشند.

بیایید از این حالت جنگ و ستیز دست برداریم و با دنیا مسائل مان را حل کنیم، دنیا چیزی از ما نمی خواهد، آنها بی اعتمادند، اگر الان حمله ای  علیه ما بشود، جامعه جهانی علیه ما قضاوت می کند، افکار عمومی حق را به مهاجمین می دهد و اگر ما گفتگو نکنیم و وحدت پیدا نکنیم، ما را محکوم می کنند.

در ادامه خاطره ای از حضرت آیت الله منتظری (ره) نقل کردند که در مورخ 60/7/5 طی نامه ای خطاب به رهبر فقید انقلاب نوشتند:" جوها و احساسات و عصبانیت ها در تصمیم قاضی مؤثر است و حتی اعدام دختران سیزده چهارده ساله به صرف تند زبانی بدون این که اسلحه دست گرفته باشند و فقط به اتهام شرکت در تظاهرات"

کسی پرسید:" آیا این جمله از مرحوم پدرتان است که« ولایت فقیه با امام شروع و با آقای خامنه ای تمام می شود» و پاسخ دادند که:" پدر پیشگویی نکردند، بلکه اظهار نگرانی بود که این رفتارها موجب می شود که ولایت فقیهی که با امام شروع شد با ایشان تمام شود"

از ایشان سئوال شد که:"به نظر شما یکی از اشتباهات پدر چه بود:"

و پاسخ دادند:" رو در بایستی با حضرت امام باعث شد که در انجام وظائف آنجور که باید عمل نکنند، مثلاً در مسئله شریعتمداری وقتی سئوال شد چرا اعتراض به حصر و ... نکردید، گفتند: اولاً ما فکر نمی کردیم که خبرهای آنها خلاف باشد و در ثانی اگر اعتراض می کردیم، آخرین کاری بود که می کردیم و دیگر نمی توانستیم مانع انحرافات شویم. ما اعتماد زیادی داشتیم و اگر لاجوردی می گفت که لاهوتی خودکشی کرده است، باور می کردیم.

در مورد بهاییت سئوال شد و جواب دادند که از بهاییت دفاع نکردند، از حقوق شهروندی بهایی ها دفاع شد و حتی شیرین عبادی که سئوال کرد:" من مسلمانم، آیا جایز است وکالت بهایی را عهده دار شوم" فرمودند:" وکالت جایز است، شما از دین آنها دفاع نمی کنید، از حقوق آنها دفاع می کنید، اگر کنار کشیدن موجب ظلم به آنها شود، وظیفه است"

در مورد ولایت مطلقه فقیه سئوال شد و گفتند:" آیت الله منتظری ولایت مطلقه را حتی برای رسول الله قبول نداشتند و نص صریح قرآن نیز بر این دلالت دارد که ولایت مطلق نیست و مقید است، بعضی ها مثل آقای آذری قمی در آن مسابقه تا آنجا پیش رفتند که گفتند ولایت فقیه حتی می تواند توحید را تعطیل کند و البته اواخر عمر حتماً نظرشان عوض شده بوده است.

ور در مورد موضع جبهه آزادی که بدون شرط وارد رقابت های انتخاباتی شده است و انتخابات را یک حق و فرصت می داند، سئوال شد و ایشان فرمودند:" من شرکت در انتخابات را لازم می دانم و باید تلاش کرد تا شرایط مهیا شود" و ایشان هم تاکید بر اصلاح داشتند و تنها راه را اصلاح می دانستند، و باز هم اصرار بر اصلاح...

مهدی خزعلی

1391/7/19

افزودن نظر


Joomlart