دوشنبه, 25 تیر 1397

دوازدهمین نشست اهل قلم

نامه الکترونیک چاپ PDF

چهارشنبه 12 مهرماه، دوازدهمین نشست اهل قلم با موضوع "جبهه آزادی" تشکیل شد، در این نشست میهمان ویژه دعوت نکردیم تا به گفتمان خویش بپردازیم، ضمن تبیین اهداف و خط مشی جبهه آزادی، به ضرورت تشکیلات، کادرسازی و سازماندهی نیروها برای فردای ایران  بحث شد.

ابتدا حجة الاسلام سلیمانی پیرامون اوضاع روز تحلیلی ارائه نمود و در نهایت پیشنهاد نمود که جبهه آزادی طبق اصل 27 قانون اساسی درخواست یک راهپیمایی مسالمت آمیز علیه سیاست های اقتصادی دولت بدهد و  در خیابان انقلاب و آزادی برگزار شود، حتی در بیابان های اطراف تهران هم مجوز دادند، بپذیریم! و اگر تاریخ ما را نپذیرفتند، هر تاریخی که وزارت کشور تعیین کرد را بپذیریم! البته عرض شد که آقایان نه زمان و نه مکان ونه اصل راهپیمایی را خواهند پذیرفت، اما این درخواست می تواند حجتی باشد بر مشی مدنی ما و مشی ... آنها!  بنا شد راجع به این درخواست نظر سنجی شود و اگر دوستان موافق بودند، طی نامه ای رسمی درخواست مجوز راهپیمایی شود.

سپس دکتر خزعلی در چهار محور سخن گفت:

1- بحث اخلاق سیاسی و مدیریتی که با اشاره به روایتی از امیر المومنین (ع) که وقتی عاصم بن زیاد خرقه پشمینه بر تن کرده و دست از دنیا و ما فیها شسته و سر به کوه و صحرا گذاشته و به عبادت مشغول شده بود، حضرت او را مورد نکوهش قرار داد، که این چه کار است که با خود و خانواده ات می کنی!

عاصم گفت:" یا امیر المومنین؛ هذا انتَ فی خشونة ملبسک و جشوبة مأکلک" یا امیر مومنان، پس تو چرا با لباس خشن و غذای ناگوار سر می کنی؟

علی (ع) فرمود:" ویحَکَ، انی لستُ کانتَ، ان الله تعالی فرضَ علی ائمة العدل ان یقدّروا انفُسَهُم بِضَعَفَةِ الناس، کَلا یَتَبَیَّغَ بالفقیر فقرُهُ"" وای بر تو، من چون تو نیستم، خدای تعالی بر پیشوایان عدل واجب فرموده که چون مردم ناتوان و ضعیف زندگی کنند تا تا تنگدستی فقیر را به طغیان نکشاند" آیا مدیران امروز این حکومتی که مدعی سیره علی است چنین اند؟ راست و چپ، سوای از اکل مال بالباطل و دزدی ها و رانت خواری ها و شتر مرغ و معدن و کارخانه و موافقت اصولی و مجوزها و ...، حتی از مال حلال خودشان، کدام درد امروز مردم گرسنه را می فهمند، اصلاح طلب و اصولگرا ندارد، کسانی که در دوران مسئولیت  از جوادیه به جردن و از شوش به شمیران و از نازی آباد به زعفرانیه نقل مکان کرده اند، درد گرسنگی را نمی فهمند و نمی دانند که بر سر ملت چه می آید. آنها نمی دانند که یک پدر در برابر دخترش به چه مشقتی می گوید که ندارم!ظریفی میگفت باید نهضت پابرهنگان را بار دیگر راه بیاندازیم، نباید دل به این دو جناح بست، بعضی از هردو جناح شکمهایشان از حرام انباشته شده است و زبانشان لال و عزمشان سست است.

2- تحلیل وضع موجود: که این مسیر سه راه را در پیش پای ما می گذارد:

الف) یک احتمال که بدترین آنها است، افزایش فشارهای  اقتصادی و فقر و فلاکت و بدبختی است که می تواند منجر به شورش های اجتماعی و فروپاشی و تجزیه بیانجامد، و چون یک دشمن نظامی خارجی نداریم و حمله ای صورت نگرفته، بهانه های ناسیونالیستی برای وحدت ملی کمرنگ می شود و خطر تجزیه و جنگ داخلی در  این فرض بالاست...!

ب) احتمال حمله نظامی، که می تواند در 24 ساعت اول هزار میلیارد دلار خسارت بر زیر ساختهای ما وارد آورد و خطر فروپاشی و سقوط نظام و ناامنی بعد از آن بالاست و سالهای سال سایه ترس و ناامنی بر سر ملت خواهد بود و منابعش به یغما خواهد رفت...!

ج) و راه سوم که ما برایش تلاش می کنیم، اصلاحات بدون جنگ و بدون شورش است، این سالمترین و کم هزینه ترین راه برای کشور است، و در این راه ضرورت دارد که یک منتقد و مخالف جدی که دنیا او را بپذیرد، سکان هدایت کشور را در دست بگیرد و به ساحل صلح و دوستی و آزادی برساند و ما در پی این مسیریم.

3- تبیین مواضع و اهداف جبهه آزادی:

در واقع جبهه آزادی صحنه کارزار انتخابات را یک فرصت و بهانه ای برای تشکل و ایجاد گفتمان غالب می داند، باید برای فردای ایران و برگزاری انتخابات سالم کادرسازی کرد و این در غالب جبهه آزادی محقق خواهد شد، جبهه آزادی بر این باور است که با توجه به سرعت تحولات کشور( داخلی و خارجی) و تغییرات آتی، با تلاش همه جانبه می توان برنده انتخابات 92 بود، و بر فرض که خدای ناکرده دو احتمال نخست شکل گیرد، باز جبهه آزادی متشکل می تواند در سامان دادن آن شرایط مفید باشد، و در نهایت اگر انتخابات ناسالم و رقابت ناممکن بود، پس از تلاش، مستند به تخلفات رقیب کناره گیری می کنیم و نمی توان به بهانه عدم سلامت انتخابات و بی انصافی رقیب خانه نشینی اتخاذ کرد!  و مقرر شد دوستانی که می توانند جبهه را یاری دهند، اعلام آمادگی کنند تا سایتهای جبهه فعال  و کادرسازی و سازماندهی آغاز شود و ذکر شد که جبهه پابرهنگان از پول حرام رانتخواران چپ و راست بی نیاز است و دست خویش به سوی مردم و مستضعفین دراز خواهد کرد. با کمک مردم باید شکل گیرد، هرچند رقبا با رانت های کذایی و چند هزار میلیاردی در این صحنه حاضر خواهند شد.

4- به مسئله سرای اهل قلم و نظم و انظباط حاکم بر آن پرداخته شد، این که تحمل سخن مخالف را داشته باشید و مخالف را در این سرا تکریم کنید، اگر عیبی و نقدی طرح می کنیم، منصفانه و در کادوی زیبا باشد، کاری  نکنیم که موجب آزردگی میهمانان از سرای اهل قلم شود، فرد را نقد نکنیم، باید اندیشه را در این سرا به نقد نشست، مشکل ما افراد نیستند، این اندیشه های خطاست که کار را به این جا رسانده است. قرار شد آیین نامه مختصری نوشته شود و در آغاز جلسات قرائت شود تا طبق آن مقررات بحث جریان یابد، در سرای اهل قلم کسی بدون نام و امضا سخن نمی گوید و هر کس باید مسئولیت کلام خویش را بپذیرد، خط قرمز همه ما قانون است و اصول ما آزادی، دموکراسی و قانون است.

اولین هدفی که سرای اهل قلم دنبال می کرد این بود که در این فضای رعب و وحشت، تابوی تشکیل جلسات سیاسی شکسته شود و ترس اصلاح طلبان خزیده در خانه بریزد و به جوانان نیز امید و روحیه دهد، که گمان می کنیم این هدف محقق شده است و هدف غایی فرهنگ سازی و ایجاد گفتمان غالب است.

در ادامه جلسه پرسش و پاسخ و تریبون آزاد چالشی برگزار شد و علی رغم چالشی بودن بحث ها، نظم و اخلاق بر جلسه حاکم بود، نقد های تند و تیزی هم علیه خود دکتر خزعلی  از سوی اصلاح طلبان مطرح شد، که البته این نشان بالندگی مجلس ماست، دوستان از همین امروز تمرین می کنند تا همه را نقد کنند و نگذارند کسی از تیغ نقدشان فرار کند.

همین روحیه نقد در جلسات قبلی هم بود، اما امروز بسیار مودبانه و با خلق خوش انجام شد.

در ادامه تذکر داده شد که هزینه سرای اهل قلم با همین حق عضویت اعضاست و هنوز نتوانسته ایم هزینه اجاره محل و حتی دستمزد رنگرز را تسویه کنیم و از دوستان تقاضا شد که نسبت به کمک مالی به این تلاش فرهنگی جدی باشند. شما هم از کمک به این مجموعه - هرچند کوچک - دریغ نفرمایید.

جلسه بعدی سرای اهل قلم، ان شاءالله روز چهار شنبه 19 مهر ماه ساعت 18.30 می باشد.

سرای اهل قلم

افزودن نظر


Joomlart