چهارشنبه, 30 خرداد 1397

گزارش هفتمین نشست سرای اهل قلم !

نامه الکترونیک چاپ PDF

از همیشه پر بارتر بود، بچه ها انرژی مضاعف گرفته اند، حضور دکتر محمد رضا خاتمی در کنار پیمان عارف و سرکار خانم اعظم طالقانی از یکسو و حضور برخی رجال سیاسی، مذهبی و اصحاب اندیشه و قلم در جمع، برای جوانان اهل قلم دلپذیر بود و از این که در این محل می توانند رویارو با رجال سیاسی به گفت و گو بنشینند، خرسندند.

جج اسلام محمد رضا نوراللهیان، هادی غفاری، فیض آبادی، سلیمانی نیز حضور داشتند، علی شکوهی هم آمده بود و ایکاش از مطالبش بهره می بردیم، باید یک بار هم از قلم خوب او در جمع استفاده کنیم. خیلی از دوستان همبندی هم حضور داشتند.

* پیمان عارف بحث مبسوط و علمی " تحزب و مردمسالاری" را ارائه نمود، مثل همیشه پر و پیمان کار می کند، کم فروشی نمی کند و برای سخن وقت گذاشته و مطالعه می کند.

* بعد از پیمان استاد عزیزم دکتر محمد رضا خاتمی در موضوع "تحزب"سخن گفت، او که تجربه موفق حزب مشارکت و تنائب رئیسی مجلس را در کارنامه خود دارد، بسیار عملگرا سخن می گفت و به تشریح وضع موجود پرداخت، از نظر او روزنه امید و نشانه ای از حرکت به سوی عقلانیت و اعتدال به چشم نمی خورد.

ما را زیاد خوش بین می داند و می گوید:" خدا کند که اینطور که شما می گویید شود!"

از او در آخرین سئوال صندلی سبز می پرسم:" اگر بار دیگر قدرت را به دست بگیرید، چه کارهایی را دیگر انجام نخواهید داد؟"

می گوید:" ما در دوران اصلاحات از کارهای کرده مان ناراضی نیستیم، گله مان از کارهای نکرده است" و کمی فکر می کند و ادامه می دهد که :" ما نباید انتخابات مجلس هفتم را برگزار می کردیم و نباید در مورد لوایح دوقلو کوتاه می آمدیم"

من هم بر این باورم که این نباید ها زیاد داریم، نباید در توقیف فله ای روزنامه ها کوتاه می آمدند، نباید عبدالله نوری و کرباسچی را تنها می گذاشتند، نباید قتل های زنجیره ای را ماست مالی می کردند، نباید با اختلافات، شورای دوم را واگذار می کردند تا از دل آن این اعجوبه هزاره سوم درآید، نباید در انتخابات مجلس هفتم راه تفرقه را می رفتند و مجلس را دو دستی واگذار می کردند، نباید در ریاست جمهوری نهم با 4 کاندیدا به رقابت وارد می شدند، نباید اجازه می دادند که از شعار آزادی که مقصودش آزادی بیان و اندیشه و نقد بود، تعبیر بی بند باری و ولنگاری کنند، نباید اجازه می دادند که جناح انحصار برچسب بی دینی بر آنها بزند، نباید هاشمی را - که با علم کردن کارگزاران موجبات ظهور اصلاحات را فراهم نموده بود - تخریب می کرذند، نباید تک روی می کردند و نباید...

سپس من به ذکر شباهت های عصر امام صادق (علیه السلام) و امروز پرداختم و قدری هم نقد را متوجه خودمان و جناح اصلاحات کردم، برایم سخت بود که در محضر استاد عزیزی که مهمان ماست به نقد اصلاحات بنشینم، اما بنا داریم که نقادی را از خود شروع کنیم و دکتر خاتمی هم با روی گشاده نقد ها را شنید.

در نهایت سرکار خانم اعظم طالقانی خاطراتی شنیدنی از پدر نقل کردند و ایشان هم از انحصار در میان اصلاح طلبان گله داشتند، باید اصلاح طلبان بیاموزند که همه مردم با همه اندیشه ها در این جنبش و اصلاحات جای دارند و کسی را حذف نکنند، شاید یکی از مشکلات موسوی در انتخابات دهم فرصت کم بود و دیگری انحصار بخشی از اصلاحات در ستاد که موجب شد حتی نزدیکان خاتمی جذب این ستاد نشوند.

باید از گذشته درس گرفت و درها را برای همه باز گذاشت.

در خاتمه آقای عبدلی اشعاری حماسی خواند که یادی هم از میر حسین کرد، امیدوارم که با مشی اعتدال و مبارزه مدنی هر چه زودتر به حصر و حبس پایان دهند.

مهدی خزعلی

1391/6/20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزودن نظر


Joomlart