دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397

جوشن کبیر با صدای هایده

نامه الکترونیک چاپ PDF

امشب دوست وکیلی برایم لینک دانلود جوشن کبیر با صدای هایده را ارسال کرد، باور نمی کردم که هایده جوشن کبیر را خوانده باشد، جای شما خالی، دور از چشم همه حضرات امشب جوشن کبیر را با صدای هایده شنیدم، هر فرازی که جلب توجه او را می کرد، یک ترجمه ای و یا تکمله ای هم به فارسی می گفت.

امشب فهمیدم که تا به حال بد قضاوت کرده بودم و باور نمی کردم که هایده چون یک واعظ یا یک مداح بین جوشن کبیر به وعظ و نصیحت بپردازد، و گریه حضار وقتی نقل روایت اخلاقی می کرد، برایم جالب توجه بود.

وقتی هذا من فضل ربی می گفت...

وقتی می خواند" یاحبیب من لا حبیب له " و شرح زیبایی از حس درونی اش می داد.

من جوشن را با صدای هایده شنیدم و برایش طلب مغفرت کردم.

راستش سخت به حال خویش گریستم که او خود را بدترین خلق نزد خدا می خواند و این چنین دعا می کند و ما با عجب به عمل ریایی خویش می بالیم! نمی دانم، آخرت چگونه است، ما کجاییم و او کجا؟ اما می دانم که خدا بنده گناهکار را دوست دارد و می بخشد، اما بنده معجب و ریاکار را از خود می راند و سهم خویش به شریک وامی نهد، گمان کنم که فردای قیامت همه اعمال ما را به شریکی که برایش تراشیده ایم حوالت دهد و آنها که از اشرار می پنداشتیم را در رضوان خویش متنعم گرداند.

این هم زیباترین وداع با سحرهای ماه مبارک رمضان و آخرین سحر، این دعا و این صدا و این وعظ مرا تکان داد. آنجا که می گوید : "ای خدایی که شفاعت شفاعت کنندگان به اذن توست، ما را از شفاعت قرآن و عترت محروم نگردان"  و در آخر چه زیبا می خواند:

سبحانک یا لا اله الا انت، الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب

مهدی خزعلی

1391/5/28

افزودن نظر


Joomlart