جمعه, 31 فروردين 1397

دیدار با محمد علی ولایتی

نامه الکترونیک چاپ PDF

دیروز به دیدار ولایتی رفتم، شب گذشته به مرخصی آمده بود، خانه ای محقر و ساده در بن بستی باریک در کوچه های خاوران، حکایت از سلامت مالی او در دوران طولانی مسئولیت دارد، طلبه ای را می شناسم که خود را به پدر می چسباند و دلال بین علما و مسئولین بود، در تملق و پاچه خاری سرآمد روزگار بود، یادش بخیر در سفری که به کربلا رفتیم، در مرز قدری معطل شدیم و نیروهای آمریکایی بالای خاکریزی مسلح ایستاده بودند و فقط نظاره می کردند و صد البته کاری به کار کسی نداشتند! این شیخ شجاع برای چاپلوسی در برابر پدر بزرگوار ما می گفت: " اگر یک تار مو از سر حضرت آیت الله کم شود من چنین و چنان می کنم! " البته همه می دانستیم که اگر حادثه ای رخ دهد اول از  همه او غیب می شود! برادرم به او گفت: " حال تو می دانی که سر مبارک مویی ندارد و چنین می گویی! "

بگذریم، این شیخ شجاع با ده هزار رای ناپلئونی و با استعانت از رابطه پدر راهی مجلس هشتم شد و پس از چهار سال نمایندگی، خانه ای در شمال شهر خرید که می گویند 40 میلیارد ریال ارزش دارد!  اصولاً همه رجال سیاسی چپ و راست از جنوب شهر (نازی آباد و خانی آباد و ری و آبشار و آب سردار و سرباز و پامنار و هفت چنار و امامزاده یحیی و سید اسمال و شهباز و لرزاده و غیاثی و شوش و مولوی و دولاب و دروازه غار) به شمال شهر (فرمانیه و کامرانیه و زعفرانیه و الهیه و اقدسیه و قیطریه و ...) کوچ و از خانه های محقر به خانه های مجلل نقل مکان کردند!

اما ولایتی هم مثل ما در پایین شهر زندگی می کند و هنوز در کوچه پس کوچه های خاوران می گردد.

روزی که من به اعتصاب غذای خود پایان دادم او آغاز کرد و پنجاه روز در اعتصاب غذا بود، از حال خوش و معنوی دوران اعتصاب غذا می گفت و این که اگر گلبول های سفیدش پایین نمی افتاد می توانست رکورد مرا بشکند! او در پنجاه روز اعتصاب غذا 20 کیلو گرم وزن کم کرده بود و من 25 و 26 و 64 روز در سه نوبت اعتصاب غذا داشتم و 16 و 15 و 30 کیلوگرم وزن کم کردم، البته خیلی زود وزن برمی گردد، ولی عوارض پابرجاست، هنوز دستم خوب کار نمی کند و عوارض پوست و مو باقی است  و چشمم نیز دیدش کم شده است.

البته بنا دارم اگر بار دیگر بازداشت شدم از همان نخست اعتصاب خشک نمایم . می گویند انسان بدون هوا 7 دقیقه و بدون آب 7 روز و بدون غذا 70 روز دوام می آورد.

* راستی منشور جبهه آزادی را هم به او دادم و بسیار پسندید و آنرا کامل و بدون نقص می دانست، به او گفتم برای دوستان زندان هم منشور را ببرد.

مهدی خزعلی

1391/4/23

افزودن نظر


Joomlart