پنجشنبه, 27 مهر 1396

من در روز جمعه به تهران رفته و تک رای خود را به علی مطهری می دهم

نامه الکترونیک چاپ PDF

دکتر باز هم متشکرم طرح دارد فراگیر می شود یکی از بچه های فعال اصفهان هم از این طرح با این مقاله حمایت کرد،دکتر خدا حفظتان کند.
من در روز جمعه به تهران رفته و تک رای خود را به علی مطهری می دهم، زیرا:


1- احساس می کنم جنبش به مرحله ی انفعالی رسیده که منتظر معجزه ای است تا خود را نشان دهد و معتقدم باید به نحوی از این انفعال خارج شد و راهکار تک رای به علی مطهری تنها راهی است که در این برهه به ذهنم می رسد و قطعا اگر راه دیگری را در نظر داشتم، پای صندوق رای نمی رفتم چون انتخابات در ایران را آزاد نمی دانم.


2- ترجیح می دهم که با این کار تابو شکنی کنم. همین امر باعث شد که حتی با وجود حداکثری نشدن این طرح باز به ان تن دهم چرا که در ابتدای امرمعتقد بودم این طرح در صورتی جواب می دهد که اکثریت جنبش با آن موافقت کنند. اما متاسفانه بدنه ی جنبش به سمتی می رود که برخی چیزها را برای خود مقدس می کند(از جمله رای ندادن) که اطمینان دارم حتی اگر رهبران جنبش هم پیام می دادند که باید برای خروج از انفعال پای صندوق رای برویم و تک رای به مطهری بدهیم، مورد شدیدترین بی مهری ها قرار می گرفتند، به همین خاطر معتقدم باید این تابو را شکست.


3- این حرکت من به معنای این نیست که با انتخابات مشکلی ندارم و قرار است با این وضعیت در انتخابات های آینده نیز شرکت کنم، همانطوری که بسیار خوشحالم که 12 اسفند از منزل خارج نشدم، چرا که تصمیمی عمومی بود و خواسته های ما برای حضور در انتخابات عملی نشده بود، لذا شرکت نکردن عمل صحیحی بود و اگر قرار بود که انتخابات را به رسمیت بشناسم و از تصمیمات قبلی خویش عدول کنم، ترجیحا می بایست در شهر خویش رای می دادم و نه اینکه به تهران بروم و البته تک رای هم بدهم.


4- به نظر من برای مبارزه باید از ابزار گوناگون استفاده کرد؛ گاهی حضور نیافتن در انتخابات ابزار ماست و گاهی حضور یافتن. گاهی به نماز جمعه رفتن و نماز را به هاشمی رفسنجانی اقتدا کردن ابزار ماست و گاهی نرفتن. مهم این است که ما به جناح حاکم کاری نداشته و کار خودمان را بکنیم و هیچ تابویی برای خویش نسازیم. وقتی اینچنین شد، دیگر نمی توان گفت که استفاده از فلان راهکار خیانت است به تمام کسانی که برای پیشبرد اهداف جنبش هزینه داده اند.


5- دغدغه ی بسیاری از دوستان را متوجه می شوم که می گویند جناح حاکم از حضور ما سوء استفاده می کند ولی پاسخ من به آنها این است که اولا ما نباید تصمیماتمان را منوط به تفکر آنها بکنیم، بلکه باید به متقضای شرایط و زمان راهکار های مختلف را امتحان کنیم و ثانیا مگر بعد از هر انتخاباتی رسانه های دولتی و وابسته که سرآمدشان رسانه ی میلی است، حضور مردم را حداکثری نمی خوانند! مگر هر حضور را حماسه نمی دانند؟ مگر در همین انتخابات 12 اسفند حضور را 64 درصدی اعلام نکردند؟   پس نمی توان گفت از حضور ما سوء استفاده می کنند.  و اما ممکن است گفته شود اگر قرار است تقلب کنند چرا می خواهید شرکت کنید؟!  پاسخ من این است که یک بار به طور حداکثری در انتخابات شرکت کردیم و شاهد تقلب گسترده بودیم و حاکمیت لاجرم هزینه ی سنگینی را پرداخت کرد و این بار هم به فرض تقلب کمترین نتیجه ای که ما می گیریم ایجاد شکافی دیگر بین نیروهای "تا امروز خودی" آنهاست (هر چه باشد امثال مطهری در اردوگاه اصولگرایان کم طرفدار ندارند)


6- معتقدم جنبش باید آنقدر انعطاف داشته باشد که بتواند انواع روش های مسالمت آمیز را امتحان کند و به محض ارائه ی چنین ایده ای مبتکران آن وابسته و واداده خوانده نشوند. در همین جریان مذکور کم نبودند کسانی که به مهدی خزعلی هرچه خواستند گفتند و هر انگی توانستند چسباندند. و چه خوشحالم که خانواده ی شهیدان باکری و همت و حتی شخصی چون پیمان عارف از این طرح استقبال کردند.


7- بسیار خوشحالم که روز جمعه با چند نفر از دوستان هم فکر بار دیگر برای پیشبرد اهداف جنبش سبز از فضای مجازی فاصله می گیرم و در دنیای حقیقی وارد عمل می شوم. برای من این حرکت پیروزی به همراه دارد، چون به خواسته هایم که در این متن ذکر کردم می رسم، و هر چند اندک (البته اندک بودنش به علت عدم استقبال از طرف دیگران حامیان جنبش است) بار دیگر در خودم و دوستانم شعله ای از امید را روشن می کنم که ما هنوز هم می توانیم تاثیر گذار باشیم و در راستای اهدافمان قدم های مختلفی برداریم. این کار می تواند تمرینی باشد برای من و دوستانم تا حیاتی دوباره برای بروز خویش و فعالیت مدنی بیابیم. بار دیگر می گویم که هنوز معتقدم انتخابات در کشور ما آزاد نیست و خوشحالم در انتخابات غیر آزاد 12 اسفند شرکت نکردم، و این بار هم از این فرصت استفاده می کنم تا به اهدافی که ذکر کردم برسم و از آنجایی که حدود 14 ماه است که جنبش به حال انفعال مطلق در آمده از انتخابات برای خروج از این حالت استفاده میکنم.


8- حرف آخر هم اینکه علی مطهری را به این دلیل انتخاب کردم که او را بسیار بسیار با صلاحیت تر از اعضای اقلیت مجلس می بینم، چرا که به گفته ی خودش اصولگراست، اما بیشترین حمایت را از منتقدان و معترضان کرده است؛ ضمن اینکه با این کار تمرین می کنم که بتوانم کسی را بپذیرم که هم عقیده ی من نیست ولی نه نان را به نرخ روز می خورد و نه از قدرتی ترس و واهمه ای دارد و هم عدالت را تا آنجا که می تواند به خوبی رعایت می کند.

مسیح اسلامی

...............................................................................................................................................

پاسخ:

دوستان؛ نگذارید که ترسوها خانه نشینتان کنند و یا کسانی که خارج از گود نشسته اند شما را به تندروی و خشونت ترغیب نمایند، ما باید در صحنه فعالیت مدنی حضور فعال و چالشی داشته باشیم.

مهدی خزعلی

1391/2/14

 

افزودن نظر


Joomlart