دوشنبه, 28 اسفند 1396

رای «آری» معترضان به علی مطهری /حمایت از پیشنهاد خزعلی برای مشارکت در انتخابات!

نامه الکترونیک چاپ PDF

علی شکوهی
در فضای تبلیغات انتخاباتی موجود حوزه انتخابیه تهران، ظاهرا «علی مطهری» یک چهره مستقل و متفاوت به نظر می‌رسد. وی در انتخابات مجلس هشتم،‌ از سوی جریان دولت در لیست ائتلاف اصولگرایان قرار گرفت و به مجلس راه یافت اما خیلی زود به صف منتقدان دولت پیوست و سرانجام به خاطر ماجرای طرح سئوال از رئیس جمهوری در سال گذشته، به شاخص‌ترین منتقد دولت در جمع نمایندگان مجلس هشتم مبدل شد. اینک او خارج از دو فهرست «جبهه متحد اصولگرایان» و «جبهه پایداری»، برای رای آوردن در مرحله دوم با دو تشکل مطرح اصولگرایان رقابت می‌کند.


بر این باورم که رای آوردن علی مطهری در این دوره، می‌تواند حاوی پیام‌های مهمی برای مسئولان باشد و لذا تلاش برای شکل‌گیری این پیام را یک مسئولیت همگانی می‌دانم. طبعا در ساختن این پیام، بیش از همه از کسانی انتظار حضور در صحنه می‌رود که در دوره اول انتخابات، شرایط را برای رای دادن، مناسب نمی‌دانستند و به همین دلیل از مشارکت در انتخابات خودداری کردند.


برای تبیین این سخن کلی، چند مطلب زیر را باید متذکر شوم:


1 – بنده از کسانی هستم که در مرحله قبل انتخابات مجلس نهم شرکت نکردم ... در عین حال معتقدم که شرکت در مرحله دوم انتخابات تهران یک ضرورت است و بنابراین بنده در این مرحله در انتخابات شهر تهران شرکت می‌کنم.


2 – رای دادن و رای ندادن،‌ هر دو یک عمل سیاسی است. با رای دادن می‌توان اهدافی را محقق کرد و افراد بهتری را به مجلس فرستاد و با رای ندادن هم می‌توان مبارزه منفی و حرکت اعتراضی را سامان داد. تصور همگانی بر این است که رای دادن نمی‌تواند یک حرکت اعتراضی تلقی شود، اما همیشه این گونه نیست و گاهی با رای دادن هم می‌توان اعتراض کرد. بر این باورم که در این مرحله و با توجه به شرایط انتخابات در شهر تهران و صف‌بندی سیاسی و انتخاباتی موجود، رای به علی مطهری می‌تواند مضمون اعتراض و انتقاد از فضای سیاسی کشور را نیز با خود حمل کند. بنابراین حتی کسانی که روش رای ندادن را به عنوان یک حرکت اعتراضی به وضع موجود برگزیده‌اند، این بار می‌توانند با رای دادن پیام خود را منتقل کنند.


3 – مطابق بررسی‌های شخصی،‌ در مرحله قبل و در روز 12 اسفند، کمتر از یک سوم افراد واجد شرایط در تهران سر صندوقهای رای حاضر شدند اما همین تعداد از شرکت کنندگان،‌ دیده شدند. در حالی که بیش از دوسوم جمعیت واجد شرایط که به هر دلیلی سر صندوقها حاضر نبودند، عملا دیده نشدند. این بسیار طبیعی است که نمی‌شود برای همیشه درانتخابات شرکت نکرد و تصور کرد که همیشه هم از این شرکت نکردن، بوی اعتراض استشمام می‌شود. رای ندادن اعتراضی در هنگامی معنا دارد که فرد معمولا درانتخابات شرکت می‌کرده و به دلایلی و در دوره‌ای خاص در انتخابات حاضر نمی‌شود. برای دیده شدن در این مرحله از انتخابات، فرصتی مناسب حتی برای کسانی که قصد دادن پیام اعتراضی را دارند،‌ فراهم شده است.


4 – علی مطهری ممکن است برای کسانی، نامزد مطلوب نباشد اما مواضعی دارد که او را در قیاس با دیگران، قابل دفاع می‌کند. وی از معدود افراد طیف اصولگرایان است که منصفانه معتقد است رد فتنه سال 88 را باید از جمله در مواضع و عملکرد احمدنژاد جستجو کرد. وی تنها کسی در این طیف است که از حقوق ضایع شده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گذشته و محصوران کنونی دفاع کرد. او به ضرورت برخورد منطقی و قانونی با مخالفان سیاسی اعتقاد دارد، آزادی مطبوعات و احزاب سیاسی را به صورت نسبی مورد حمایت قرار می‌دهد،‌ آزاداندیشی را به تعبیر یکی از بزرگان از پدر شهیدش به ارث برده است،‌ در مقابل اقدامات غیرقانونی و رفتارهای خودسرانه رئیس جمهوری و دولت محکم ایستادگی کرده و حتی تا پای استعفای از نمایندگی هم پیش رفته است، در مقابل بدفهمی رایج از نظریه ولایت فقیه، سعی بر این داشته است که داشتن نظری مخالف رهبری را یک امر عادی و معقول دانسته و این اندیشه را از مفاهیم فردمحور و استبدادی نجات دهد. در یک کلام،‌ علی مطهری از مواضع و عملکرد و خصلتهایی برخوردار است که وی را در جمع اصولگرایان، شاخص کرده و مستحق این می‌سازد که به عنوان یک نماد و سمبل در این مرحله از انتخابات در شهر تهران مورد حمایت قرار بگیرد.


5 – رای آوردن علی مطهری در این مرحله از انتخابات در حالی که از سوی جریانهای اصلی رقیب اصولگرا،‌ مطرود شده است، می‌تواند قدرت آرای خاموش و منتقدان و معترضان وضع موجود کشور را به رخ بکشد. تصور کنید اگر علی مطهری در این مرحله در صدر قرار گیرد یا با آرایی بیش از حداد عادل به مجلس برود و معلوم شود که حامیان او را کسانی تشکیل می‌دهند که از وضع کنونی کشور و نحوه اداره امور مردم ناراضی هستند، آیا می‌توان این پیام را نشنید؟ آیا این نحوه حضور،‌ موثرتر از عدم مشارکت در انتخابات نخواهد بود؟


6 – مدتی قبل برادرم دکتر مهدی خزعلی از مردم خواست که رای به علی مطهری را به یک حرکت همگانی اعتراضی تبدیل کنیم. بنده با این نظر ایشان کاملا موافقم و مانند ایشان از همه کسانی که در مرحله قبل از سر یک تصمیم سیاسی، در انتخابات شرکت نکردند،‌ دعوت می‌کنم که این بار وارد عرصه شوند و با رای دادن،‌ پیام خود را منتقل کنند. قطعا بنده علاوه بر علی مطهری به افرادی دیگر از جمله محجوب و جلودارزاده و ... رای خواهم داد و تلاش خواهم کرد که ترکیب معقول‌تری از نمایندگان در مجلس بعد شکل گیرد اما در عین حال در این دعوتم، تنها بر رای دادن به علی مطهری تاکید دارم. رای آوردن علی مطهری بویژه اگر با اختلاف رای معناداری برگزیده شود،‌ می‌تواند یک رفراندوم سیاسی تلقی شود.

افزودن نظر


Joomlart