پنجشنبه, 27 مهر 1396

تحریم یا مبارزه فعال/ پاسخ دکتر خزعلی به بالاترین

نامه الکترونیک چاپ PDF

دکتر مهدی خزعلی منتقد حکومت در وبلاگ شخصی خود مطلبی با عنوان «همه بی‌صلاحیت‌ها کاندیدا شوند» نگاشته است. او در این مطلب خود از همه به اصطلاح رانده‌شدگان، «غیر خودی‌ها» و به طور کلی مغضوبین حکومت خواسته است که نامزد انتخابات مجلس شوند تا حکومت آنها را رد صلاحیت کند و بدین سو هرچه بیشتر رسوا شود.

به نظر من این پیشنهاد خطرناکی است که میتواند مورد سوء استفاده حکومت قرار بگیرد. ما با حکومتی طرف هستیم که پایبند به هیچ نوع ضوابط اخلاقی نیست و به راحتی دست به تقلب و سوء استفاده میزند. رد صلاحیت گسترده اگرچه به ضرر حکومت است و آبروی نداشته او را بیش از پیش بر باد خواهد داد اما حکومت از نامزد شدن غیر خودی‌ها میتواند به دو شیوه سود بزرگی ببرد:

۱- حکومت میتواند با تبلیغات وسیع در رسانه‌ها اینطور به مردم القا کند که مخالفان و منتقدین حکومت از راه قبلی خود برگشته‌اند، پشیمان شده و فهمیده‌اند که اشتباه کرده و در نتیجه نامزد شده‌اند. این مورد موجب سرخوردگی مردم (به هر حال عده زیادی از مردم ممکن است از هدف واقعی امثال خزعلی آگاه نباشند) و ناامید شدن از جنبش و حرکت‌های اعتراضی آینده و نیز بدبین شدن نسبت به مبارزان سیاسی شود.

۲- در صورت نامزد شدن عده زیادی از مخالفان و منتقدان، حکومت ممکن است سوء استفاده بزرگتری بکند. ممکن است برای ترغیب مردم برای حضور، آنها را تایید صلاحیت کند و پس از حضور مردم در پای صندوق‌های رای و بهره‌برداری سیاسی از آن، دست به تقلب گسترده بزند و نامزدهای خودی را به عنوان برنده معرفی کند! در این حالت حکومت نه تنها از حضور مردم در پای صندوق‌ها استفاده به مطلوب کرده، بلکه افراد غیر خودی را هم با تقلب، بازدنده انتخابات و بدون پایگاه مردمی معرفی میکند. چیزی که به شدت به ضرر مبارزان سیاسی و مخالفان است.

در کل به نظر میرسد که نباید چنین ریسک بزرگی کرد و حتی با هدف رد صلاحیت گسترده هم نباید نامزد انتخابات شد و خود را بازیچه دست حکومت قرار داد؛ حکومتی که به هیچ ضابطه اخلاقی پایبند نیست و ممکن است بیشترین سوء استفاده‌ها را از این حرکت بکند. تنها تحریم کامل و اعلام علنی اینکه به دلیل تقلب، در زندان بودن مبارزان سیاسی و سرکوب مردم در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۸۸ دست به تحریم کامل انتخابات زده‌ایم، میتواند به طور کامل به ضرر حکومت تمام شود و حضور مردم را کاهش دهد.

آلفرد

http://1freedomseeker.wordpress.com/2011/12/27/election-nomination-khazali/

............................................... پاسخ دکتر مهدی خزعلی:

باسلام دوست عزیز

من با انفعال مخالفم، با تحریم مشکل ما حل نمی شود، من مبارزه با جناح انحصارطلب را در همه صحنه ها و میدان ها، توصیه می کنم، حتی یک فرصت را نباید از دست داد، این جناح بی حیا تر از آن است که شما تصور می فرمایید، با تحریم جشن می گیرد و رقیب را فراری می خواند، مگر نمی بینید کیهان چگونه با شایعه حضور من برمی آشوبد و از جاده ادب هم خارج می شود! مگر سلطنت طلب ها که 33 سال تحریم کردند به کجا رسیدند؟  کسانی که دهه 60 از قطار انقلاب پیاده شدند نیز سه دهه از حربه تحریم استفاده کردند!  آزموده را آزمودن خطاست، ما نمی خواهیم قطار انقلاب و نظام را به دست حرامیان و دزدان و رهزنان بسپاریم، ما در قطار می مانیم و می جنگیم و حرامیان و دزدان را بیرون می اندازیم.

1 -  نگاهی به رسانه های جناح حاکم از کیهان و فارس و بولتن نیوز و جوان و شفاف بیاندازید، ببینید  موضع آنها چیست؟ آنها می خواهند ما نیاییم! فریادشان بلند است که فلانی آمد، محکوم فتنه 88 کاندیدا شد!

2 - من هر برگه رد صلاحیت را سندی متقن بر رسوایی انحصارطلبان می دانم، پس  داشتن 300 برگه رد صلاحیت، سندی محکمه پسند برای طرح دعاوی در مراجع قانونی است، من معتقدم این فرصت را نباید از دست داد. باید از مسیرهای قانونی و بین المللی به رد صلاحیت ها اعتراض و ناعادلانه بودن آن را اثبات کرد.

3 - البته اگر رد صلاحیت ها بی قاعده و غیر قانونی بود - که هست -  امکان رقابت منتفی است و بقیه باید به احترام همسنگرانشان و در اعتراض به رد صلاحیت غیر قانونی دوستانشان  انصراف دهند و این هم از مسیر قانونی پیگیری شود، در واقع کسانی که تایید می شوند تکلیف دارند تا آبروی خود را صرف دفاع از رد صلاحیت شدگان نمایند. در این مرحله  کسانی که تایید شده اند و بالقوه نماینده مجلس آتی هستند، با آبستراکسیون پیام مظلومیت ردصلاحیت شدگان را فریاد می کنند. این شیوه اعتراض مدنی هیچ منع قانونی ندارد.

4 - بر فرض محال، اگر همه زندانیان آزاد و تایید شدند، حال یک جناح کامل داریم که به دلیل تعطیلی احزاب و ضیق وقت خواستار تمدید فرصت و امکان تبلیغ و یارگیری و نظارت می شود، اگر با شرایط یک انتخابات سالم موافقت نشد، آن وقت به دلیل مهیا نبودن شرایط رقابت انصراف می دهند. و در واقع اعلام می کنند که شما مانع انتخابات رقابتی و برابر هستید و انسداد ایجاد کرده اید.

5 – در خاتمه، حتی در این شرایط انسداد هم بایستی امکانات خود را در یک شهر - مثل تهران - جمع کنند و چند تن را با رای بالا به مجلس بفرستند، چند نفر شجاع، سخنور، غیور و توانمند، بروند و فریاد ملت را چون مدرس از آن تریبون بیان کنند، اینها باید با خون خویش پیمان سپارند که از طعن طاعنان نهراسند و از ملامت ملامتگران ملول نشوند، اینها باید تا شهادت بایستند و از حقوق ملت دفاع کنند.

این شیوه پیشنهادی من برای یک مبارزه مدنی ، منطقی و قانونی در شرایط بسته و غیر قابل اعتماد است.

اما خودم تا امروز پنجشنبه 1390/10/8 ثبت نام نکرده ام و خبرهای فارس و کیهان و بولتن نیوز و جوان و شفاف و ... کذب است، هر چند از نظر استراتژی مبارزه با این جناح مدعی دین، معتقدم که باید ثبت نام کنم، اما نظر مردم برایم مهم است، تا فردا صبر می کنم ، تا دوستان نظرات خود را بیان فرمایند و اگر مردم بخواهند، ثبت نام می کنم و اگر نخواهند، تکلیف ساقط است.

به هر حال در کنار مردم تا آزادی و دموکراسی به مبارزه ادامه خواهم داد، قطعاً صف جداگانه ای درست نمی کنم.

با سپاس از همه دوستانی که با نظرات خویش در این تصمیم مشارکت می فرمایند.

مهدی خزعلی

8/10/1390

*** منتظر نظرات شما هستیم

*** تصویر تراکت اعتراض آمیز دوره قبل نیز حجتی بر مبارز فعال است

 

افزودن نظر


Joomlart