پنجشنبه, 27 مهر 1396

نامۀ دکتر خزعلی به ریاست قوه قضاییه

نامه الکترونیک چاپ PDF

ریاست محترم قوه قضاییه

باسلام، نمی دانم از کجا آغاز کنم، نمی دانم چه نفعی برای نظام از حبس منتقدان متصور است! من اگر جای شما بودم به دنبال بهانه ای می گشتم که جمعی را آزاد کنم، من اگر جای شما بودم به ادنی بهانه ای زندان ها را خالی می کردم، نمی دانم چگونه سر بر بالشت پر می گذارید و عده ای بی گناه در سلول سرد نای نفس کشیدن ندارند، هزار بار پهلو به پهلو می شوند تا شاید دردی تسکین یابد! من برای چندمین بار بهانه آزادی را به دستتان می دهم و متذکر می شوم که در همین رویه غلط قضایی نیز تبعیض وجود دارد و گفته اند:" ظلم بالسویه عدل است" من از شما می خواهم هر آنچه می کنید بالسویه باشد.

اما بعد؛ در سال 1373 در پاسخ به سئوال متهم اقتصادی پرونده سلطان شکر، رهبری می فرمایند:

" نکته مهم آن است که دادگاه به اهمیت سلول انفرادی توجه کند، هر روز بازداشت در چنین سلولی حداقل به قدر 10 روز بازداشت باید محسوب گردد"

این سخن رهبری به قوه قضاییه ابلاغ و آقای "ی" با این روش محاسبه، آزاد می شود، قاضی اجرای احکام جنایی می گوید:"من صدها پرونده را بر این مبنا و این بخشنامه محاسبه و ترخیص کرده ام!"

باز در مورخ 1390/5/19 در نامه شماره دب/19937 از سوی دفتر بازرسی رهبری به ریاست قوه قضاییه چنین ابلاغ می شود:

....................................... متن نامه:

حضرت آیت الله آملی لاریجانی

ریاست محترم قوه قضاییه؛

سلام علیکم؛ احتراماً با توجه به سؤال بعضی از قضات محترم از دفتر بازرسی مقام معظم رهبری مبنی بر نظر مبارک معظم له در باره زندان انفرادی که سالها قبل اظهار نظر فرموده بودند(یک روز زندان انفرادی مساوی با 10 روز غیرانفرادی است)، اینجانب در تاریخ 1390/5/18 حضوراً از محضر ایشان تقاضا نمودم که چنانچه مصلحت بدانند مجدداً نظر مبارکشان را در این زمینه اعلام نمایند.

ایشان فرمودند:" آری قبلاً گفته ام و امروز نیز می گویم که یک روز زندان انفرادی مساوی 10 روز غیرانفرادی است" و اضافه فرمودند: " البته این یک قانون نیست، بلکه نظر شخصی من است"

دفتر بازرسی مقام معظم رهبری

علی اکبر ناطق نوری

..................................................

آقای لاریجانی؛ شاید شما طعم زندان را نچشیده باشید، اما رهبری  می داند سلول انفرادی یعنی چه، او می بخشد و شما اهمال می فرمایید، نیاز به قانون هم ندارد، این نص صریح قانون اساسی است و عفو محکومین قضایی از اختیارات رهبری است، فقط می ماند اهتمام شما به این امر که طی بخشنامه ای دستور فرمایید که دوران انفرادی زندانی ها با ضریب 10 محاسبه و مشمول عفو رهبری گردند!

کار ساده ای است، فقط باید مسئولین قضایی انفرادی رفته باشند تا شب خوابشان نبرد و بدانند، برای زندانی یک ساعت هم یک ساعت است! نه بیراه گفتم، برای زندانی یک ساعت انفرادی یک سال یا یک قرن می گذرد!

آقای لاریجانی؛ همین امروز همت کنید و خانواده، پدران، مادران و فرزندان زندانیان را شاد کنید، باور کنید این اقدام برای هر نظامی آبروست و اهمال و تبعیض موجب پشیمانی و خسران.

امیدوارم با اقدام سریع خود تصویری نو از قوه قضاییه در اذهان مردم ترسیم کنید.

و من الله التوفیق و علیه التکلان

دکتر مهدی خزعلی

1390/10/7

افزودن نظر


Joomlart