چهارشنبه, 30 خرداد 1397

خودمان یک پا سانسورچی شده ایم! (گزارش امروز بازپرسی)

نامه الکترونیک چاپ PDF

راستش از 6 آذر ماه که برای پرونده ششم به اتهام " اهانت به مسئولین و مقامات و تبلیغ علیه نظام" به شعبه چهارم بازپرسی رفتم و با قرار التزام آزاد شدم، برای خودم یک پا سانسورچی شده ام، نمی دانستم اینقدر استعداد نهفته در وجود من است، آنچنان این سه نقطه مقدس را در جای خود می نهیم که مو لای درزش نمی رود، آخر همه اتهامات به کامنت های سایت برمی گشت! ما هم هر چه احتجاج کردیم و آیه و روایت آوردیم که هر کس مسئول کار خویش است و من پاسخگوی سخن دیگری نیستم و تسلطی بر دیگران ندارم، خوانندگان سایت که رعیت و کارگر و کارمند من نیستند که مرا معاتبه کنید! آنها باید خودشان پاسخگوی کلامشان باشند" کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته" یا این که " کسی را در قبر دیگری نمی گذارند" یا " گنه کرد در بلخ آهنگری ، به شوشتر زدند گردن مسگری! " افاقه نکرد که نکرد!

عرض کردم که اینجا تالار گفتگوست، هر کس مسئول نظر خویش است! نظر بازپرس این بود که تو مدیر مسئول سایتی و باید مسئولیت همه چیز را بپذیری! در واقع با سایت چون یک روزنامه برخورد می کرد، ایکاش در مراحل دادرسی هم چون مدیر مسئول مطبوعات برخورد شود و هیأت منصفه ای در کار باشد، نه این که برود دادگاه انقلاب و ...، امان از این سیاست شترمرغی!

از ما انکار و از او اصرار، از ما ابهام و از او ابرام، دیدیم چاره ای نیست، گفتیم:" باشد از این پس کسانی را به شغل مقدس سانسورچی می گماریم! " و این بود که خودمان و اعوان و انصار شدیم سانسورچی، هر جا که کم می آوریم ... می گذاریم، این سه نقطه را آنچنان ماهرانه در جای خود می تپاندیم، که انگار نه انگار اتفاقی افتاده است، خیلی زود سرایت کرد و خود خوانندگان سایت دست به کار شده و سه نقطه را جایگزین اسامی و الفاظ ممنوعه نمودند.

تا این که باز احضار شدم، اتهامات پرونده هفتم عبارت از " اهانت به رهبری و احمدی نژاد و تبلیغ علیه نظام" بود! باز هم کامنت ها! اما اینبار مطمئن بودم که چیزی از دستمان در نرفته است، به شعبه که رفتم، با خیال آسوده گفتم:" از پرونده ششم تا کنون هیچ کامنتی بدون تایید سانسورچی محترم منتشر نشده است! "

قاضی بررسی کرد و دید، کامنت ها قدیمی است، برای اولین بار یک پرونده رد و موارد جملگی مربوط به قبل از پرونده ششم بود! بسته شدن هفتمین پرونده را به فال نیک می گیرم و امیدوارم نسبت به رفع سایر محرومیت ها اقدام شود!

علی ای حال این پرونده بسته شد، امیدوارم شش تای دیگر هم بسته شود، واقعاً هیچ اتهامی متوجه من نیست، من فقط یک نقادم که در چارچوب قانون نوشته و گفته ام. والسلام

مهدی خزعلی

1390/9/27

افزودن نظر


Joomlart