جمعه, 04 خرداد 1397

سلسله روحانیت، صاحبان عزا ( گزارشی از مجلس ترحیم امروز)

نامه الکترونیک چاپ PDF

مجلس ختم مادر همسر حضرت آیت الله موسوی بجنوردی بود، وقتی واعظ، آن مرحومه ( خادم الشریعه حسینی همدانی) و خاندانش را معرفی می کرد، دیدم همه بیوتات علما و مراجع اینجا صاحب عزا هستند، وقتی آیت الله وحید خراسانی در قم بر پیکر ایشان نماز گزارد، آن را حمل بر احترام فرزندان استاد کردم، چرا که وحید شاگرد مع الواسطه میرزای نائینی است، او محضر میرزا مهدی اصفهانی را در مشهد و درس آیت الله میرزا حسن بجنوردی را در نجف درک کرده است، اما دیدم بیش از این است او هم به نوعی خویشاوند است.

متنی که واعظ خواند را ضبط کردم، این مختصر خواندنی است، اگر بخواهیم بسطش دهیم و به رده دوم و سوم برسیم، این خاندان همه سلسله جلیله روحانیت را در بر می گیرد و یک زنجیره متصل را تشکیل می دهد. شاید بتوان گفت که کسی از قلم نخواهد افتاد. مرجعی، عالمی، فاضلی نخواهید یافت که نسبی یا سببی رشته اتصالی نداشته باشد!

..........................متن را با دقت بخوانید:

باسمه تعالی

این مرحومه علویه و عارفه عابده، فرزند عالم عابد و سالک متقی آیت الله حاج سید علی حسینی همدانی که از اجله و مشاهیر علمای همدان و از شاگردان مرحوم آیت الله آخوند خراسانی و عارفِ سالکِ شهیر، سید احمد کربلایی بوده است.

او زوجۀ مرحوم آیت الله میرزا علی غروی نائینی فرزند آیت الله العظمی میرزای نائینی بزرگ است. به فرزندان آن مرحومه مکرمه تسلیت عرض می نماییم. ( و خطیب شروع می کند به معرفی فرزندان و داماد های آن مرحومه)

آیت الله حاج شیخ عباس غروی نائینی، داماد شهید محراب آیت الله مدنی

آیت الله حاج شیخ جعفر غروی نائینی، داماد مرحوم آیت الله العظمی خویی

حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ جواد غروی نائینی

دامادهای ایشان:

آیت الله حاج سید علی هاشمی گلپایگانی فرزند آیت الله العظمی سید جمال الدین گلپایگانی

شهید آیت الله  حاج شیخ مرتضی بروجردی فرزند آیت الله العظمی حاج شیخ علی محمد بروجردی

آیت الله حاج سید محمد مهدی موسوی بجنوردی فرزند آیت الله العظمی میرزا حسن موسوی بجنوردی و سبط آیت الله العظمی حاج سید ابوالحسن اصفهانی

فاضل ارجمند آقای سید مصطفی اشکوری فرزند آیت الله حاج سید جواد اشکوری و سبط آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی.

آیت الله حاج سید علی سبزواری فرزند آیت الله العظمی سید عبد الاعلی سبزواری

..........................................................................................................

در ادامه این سلسله به نام های بحرالعلوم، سیستانی، خمینی، قزوینی، اردبیلی، تسخیری، فاضل، نجفی، لنکرانی، نجومی، جلالی، خزعلی، علامه طباطبایی، حائری، کشمیری، فیروز آبادی، امامی، قدوسی، مرعشی، هاشمی، گلپایگانی، کلباسی، اصفهانی و ..... بر می خوریم، شک ندارم هر نام آشنایی در حوزه بیابید، حلقه اتصالی به این سلسله خواهد داشت.

برای من جالب بود، برای شما چه؟

مهدی خزعلی

1390/9/11 

 

افزودن نظر


Joomlart