يكشنبه, 03 تیر 1397

از گوهرشاد تا تولیت عظما !

نامه الکترونیک چاپ PDF

پیش روی مبارک، سمت قبله، مسجد عظیم و با شکوه گوهرشاد - زیباترین بنای آستان قدس رضوی - قدبرافراشته است. از ایوان دارالسیاده وارد می شوم، سمت چپ " ایوان شرقی" وسمت راست من " ایوان درب سنگی" است، حوض آبی  - با گلبرگها و فواره ها - در وسط، مقابل ایوان اصلی" ایوان مقصوره" و گنبد بلند مسجد واقع است.
آنگاه که در مقابل ایوان اصلی می ایستی و سقف بلندِگنبد و مناره های دو سوی ایوان را نظاره می کنی، نا خود آگاه زبان به تحسین می گشایی، در قرن نهم هجری با ابزارهای آن روز چه شاهکاری خلق کرده اند، بنا های امروزدر پیش آن هیچ است!
اما آنچه در مسجد گوهرشاد مرا به فکر وامی دارد، و عظمت این شاهکار معماری اسلامی در برابر آن رنگ می بازد، عظمت و بزرگی روح سازنده این مسجد جامع است، بلندا و زیبایی روح بانوی بزرگ - گوهرشاد - انسان را به تعظیم و تکریم وامی دارد.
می گویند: گوهرشاد در بنای این مسجد دقت داشت تا حقی ضایع و دلی شکسته  نشود. او امر فرموده بود تا رعایت قاطران و درازگوشان را بنمایند واجازه نمی داد این زبان بسته ها را تازیانه زنند،  در مسیرحمل مصالح برای چارپایان، آب و علوفه تازه قرار داده بود تا هر وقت تشنه شدند یا گرسنه،  بیاشامند و بخورند.
نقل است: پیرزنی دل از خانه خود نمی کند و آن را نمی فروخت، خانه در وسط صحن مسجد افتاده بود، پس از فوت پیرزن، ورثه خانه را با بهایی عالی به مسجد فروختند، محل خانه پیرزن را حوض آبی ساختند تا مومنین در آن محل نماز نگزارند!
و باز نقل است: بنایی بی بضاعت - در جریان احداث مسجد- عاشق و دلباخته گوهرشاد شده، در این عشق بیمار و رنجور  و در خانه بستری می شود، گوهرشاد سراغ بنای بیمار را می گیرد، مادر جوان بنا ، حکایت عشق نابجای پسر را برای او نقل می کند و عذر می خواهد. گوهر شاد، او را هم آزرده نمی تواند ببیند، می گوید: من حاضرم با او ازدواج کنم، اما وصال من شرطی دارد، جوان عاشق اگر در عشق پایدار است باید چهل شبانه روز در مسجد اعتکاف کند و به عبادت حق جل و علا بپردازد، پس از چهل روز می تواند به خواستگاری من آید! ( ظاهراً این نسخه درمان است ( در این چهل روز جوان عاشق در گوشه مسجد برای خود مصلایی دست و پا کرده بود و با خدای خود رازو نیازی داشت،  پس از چهل روز، گوهر شاد ، ندیمه خود - بانو پریزاد - را نزد جوان بنا می فرستد که ما بر عهد خویش هستیم، اگر مایلی می توانی به خواستگاری بیایی!  و جوان عاشق می گوید: من عشق  حقیقی را یافتم، من خدای گوهرشاد را یافتم و دیگر نمی آیم !
این ها درس هایی است از مسجد گوهرشاد، اما امروز چه، امروز بر سنگ نوشته ای در ورودی مسجد نائب - در حاشیه حرم مطهر - خواندم که این بنا در زمان تولیت عظمای حضرت آیت الله واعظ طبسی ...الخ، خوب امروز که امور به دست با کفایت تولیت عظما و حضرت آیت الله می باشد ، چگونه است؟ آیا شرایط چارپایان زمان بانو گوهرشاد را برای دوپایان مهیا نموده اند؟ آیا املاک و خانه ها و مغازه ها را با رضایت و بهای مناسب خریده اند؟ آیا دعای خیر مالکین بدرقه راه واعظ است؟ - آن گونه که بدرقه راه گوهرشاد بود- . گوهر شاد از مال شخصی خرج خانه خدا می کرد و برایش رضایت مردم شرط بود، اینان که از مال خدا خرج می کنند، آیا رضایت مردم را شرط می دانند؟ ان شاءالله که چنین است !
89/1/27   مشهد مقدس / مهدی خزعلی

*** برگی از سایت هک شده قبل ***

* این هم تصویر سنگ نوشته ای  در آستان قدس رضوی:

" ... به همت والای مقام منیع تولیت عظمای آستان قدس رضوی  ... "

افزودن نظر


Joomlart